in

Excel’e beklenen yenilik sonunda geliyor

Digital Report

Microsoft başlattığı bir beta güncellemesi ile Excel dosyaları üzerinden aynı anda ortak düzenleme imkanını getirdi.

Yeni özellik, beta kullanıcılarının Excel dosyaları üzerinden aynı anda işbirliği içinde çalışmalarını sağlıyor. Canlı işbirliği adı verilen bu özellik Microsoft’un yaklaşık bir buçuk yıl önce piyasaya sürdüğü Office 2016’nın odak noktası olmuştu. İlk önce Word’un masaüstü sürümü için gerçek zamanlı birlikte çalışma özelliği geldi, daha sonra bu özellik kümesi PowerPoint’e genişletildi. Daha önce bir dosya üzerinde aynı anda sadece tek kişinin çalışabildiği Microsoft kullanıcıları için bu oldukça büyük bir değişiklik olmuştu.

Microsoft, Excel’de bir dosyanın üzerinde gerçek zamanlı ve ortak çalışma imkanını bellib ir şarta bağlı olarak sunabiliyor; Office’in gerçek zamanlı olarak ortak çalışılmasını sağlamak için dosyaların Microsoft’un çevrimiçi dosya depolama sistemlerinden birinde tutulması gerekiyor.

İşin doğrusu Microsoft bu desteğiyle Google’ın popüler online servisi G Suite’e yetişmeye çalışıyor. Google Sheets aynı ayrıcalığı yıllardır sağlamakta ve Google bu özelliği genellikle Microsoft Office kullanan girişimci kitleyi etkilemek için kullanıyordu. Microsoft’un yayınladığı yeni Office beta sürümünde Word, PowerPoint ve Excel için otomatik kaydetme özelliğini de getirdi. Böylece kullanıcılar dosyalarını düzenlerken bulut servislerinde otomatik olarak kaydedilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Microsoft Outlook ile anket nasıl oluşturulur, verilen yanıtları nasıl görülür?

Şu anda bu ayrıcalıkları Office Insider Programı’nın belirli bir kesimine sunuluyor. Microsoft, kısa zamanda daha geniş kitlelere ulaşmasını hedeflediklerini de belirtiyor.