in

Fransa 4 milyar euro startup destek paketi açıkladı

Fransa 4 milyar euro startup destek paketi açıkladı

Fransa startup destek paketi ile girişimleri koruyacak. Fransa’da Dijital Ekonomiden Sorumlu Bakan Cedric O, Çarşamba günü yaptığı açıklamada hükümetin, koronavirüs salgınının ardından startup girişimler için 4 milyar euroluk bir likitide destek planı sunacağını belirtti.

Macron, dijital şirketler için bir ‘startup ülkesi’ yaratma sözü verdi. Cumhurbaşkanı tarafından, dijital şirketlere yönelik uygulanan vergi indirimleri ve iş potansiyellerini artırmaya yönelik tedbirlerin alınması ile birlikte, dijital girişimlere yapılan yatırımlarda da artış gözlendi.

Dealroom’un verilerine göre, Fransız startuplarının risk sermayesi fonlarından aldığı para 2019’un ilk üç çeyreğinde, bir önceki yıla oranla yüzde 30 arttı ve 3,9 milyar euro oldu.

Fransa, startup destek planı ile kısa vadeli yeniden finansman planı için 160 milyar euro, vergilerin ödenmesi konusunda alınacak tedbirlerle ilgili 1,5 milyar euro, önceden planlanmış yatırımların hızlandırılmış ödemeleri için 250 milyon euro, nakit akışı maliyetleri içinse 2 milyar euro bütçe ayırmayı taahhüt etti.

Cedric O., yaptığı açıklamada “Küresel ekonomik durum göz önüne alındığında, bazı yatırımcıların ortaya çıkan riskten ötürü dikkatli olması gerektiğini” vurguladı. O, Fransız girişimcilere desteği artırmak amacıyla bu hafta bazı risk sermayesi fonları ile de görüşme sağlayacağını ifade etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Blok zincirine mahremiyet ayarı