in

Gmail’de gönderilen mail’i geri alma işlemi nasıl yapılır?

Gmail'de gönderilen mail'i geri alma işlemi nasıl yapılır?
Gmail'de gönderilen mail'i geri alma işlemi nasıl yapılır?

Bir mail’i gönderdikten hemen sonra pişman olduğunuz oldu mu? Şayet Gmail kullanıcısı iseniz bu problemin bir çözümü var.

Gmail’de gönderilen mail’i geri alma

Gmail ile gönderdiğiniz bir mail’i geri alma işlemi mümkündür, fakat bu işlem için yalnızca birkaç saniyeniz olduğunu unutmayın. 

Gmail’de e-posta iptal süresini ayarlama

Gmail, gönderilen mail’i geri alma için size 5 saniyelik bir zaman verir. Bu seçenek siz e-postayı gönderdikten hemen sonra belirir ve ilgili ibareye tıkladığınız anda, e-posta gönderme işlemi iptal edilir. Şayet bu 5 saniyelik zaman dilimi içerisinde Geri Al ibaresine tıklamadıysanız, e-posta gönderilir ve artık hiç bir şekilde geri alamazsınız.

Gmail’in standart 5 saniyelik zaman dilimi sizin için kısaysa, mail iptal süresini Gmail’in Ayarlar kısmından değiştirebilirsiniz. Bu işlemi yapabilmek için Gmail’inize Windows PC’niz veya Mac’iniz üzerinden erişim sağlamanız gerekiyor. Aşağıdaki adımları takip ederek Gmail e-posta iptal süresini ayarlayabilirsiniz.

  • İlk olarak Gmail’in masaüstü sürümü üzerinden hesap bilgilerinizi yazıp giriş yapın.
  • Ardından gelen kutunuzun sağ süt köşesinde yer alan Ayarlar simgesine dokunup açılan menüden Ayarlar seçeneğine tıklayın.
  • Gmail ayarlarınızın “Genel” sekmesinde, varsayılan 5 saniyelik iptal süresini ve Göndermeyi Geri Al seçeneği görürsünüz. Bu kısımda yer alan, açılır menüden bu süreyi 10, 20 ve 30 saniye olarak belirleyebilirsiniz.
  • İptal süresini ayarladıktan sonra Değişikileri Kaydet butonuna tıklayıp, yaptığınız değişiklikleri kaydetmeniz gerekmektedir.

Seçtiğiniz iptal süresi bir bütün olarak Google hesabınıza uygulanacağı için, web üzerinden gerçekleştirdiğiniz ayarlamalar iPhone, iPad ve Android cihazlarınızda da geçerli olacaktır.

Gmail'de gönderilen mail'i geri alma işlemi nasıl yapılır
Gmail’de gönderilen mail’i geri alma işlemi nasıl yapılır

Gmail web sürümü üzerinden bir mail’i geri alma

Gmail’de bir mail gönderimini geri alma işlemini, hesabınızdaki geçerli olan iptal süresi içerisinde yapmanız gerekir. Bu süre “Gönder” düğmesine bastığınız andan itibaren başlar.

Bir maili gönderdiğiniz anda, ekranın sol alt köşesinde İleti Gönderildi şeklinde bir uyarı çıkar. Bu uyarının yanında Geri Al ve Mesajı Göster şeklinde iki seçenek belirir. Geri Al seçeneğine dokunduğunuz an, attığınız e-posta iptal edilir ve geri alınır.

Bu, bir e-posta gönderme işlemini iptal edebilmek için elinizde bulunan tek şanstır. Şayet zaman dolar veya ilgili mesajı X işaretine basarak kapatırsanız, artık bu maili geri alma şansınız kalmaz.

Gmail mobil uygulama üzerinden bir mail’i geri alma

Gmail’in mobil uygulaması üzerinden bir mailim geri alma işlemi de tıpkı web sürümünde olduğu gibidir. iPhone, iPad veya Android işletim sistemli cihazınızda yer alan uygulama ile bir mail gönderdiğinizde, ekranın alt kısmında bir Gönderildi yazısı çıkar. Bu yazının karşısında Geri Al seçeneği belirir.

Geri Al seçeneğine dokunduğunuz zaman, maili geri almış olursunuz. Bu sayede gönderdiğiniz mail karşı tarafa ulaşmaz ve gönderdiğiniz mail size geri döner.

Gmail’de gönderilen mail’i geri alma işlemi işte bu kadar. Hemen hemen aynı adımları takip ederek Outlook üzerinden gönderdiğiniz bir mail’i de geri alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:  Google, Chrome’un Android performansını artırmak için 64 bit mimariye geçiyor