Teknoloji

Google arama uygulamasına karanlık mod seçeneği geldi

Yazı:  | 

Google karanlık mod seçeneği bir uygulamaya daha eklendi. Google tarafından yapılan açıklamaya göre karanlık mod seçeneği bugünden itibaren Google’ın arama uygulamasında de yer alacak. Android ve iOS işletim sistemli cihazların tamamında etkin hale gelecek seçenekle birlikte, kullanıcılar açık ve siyah modları arasında kolayca geçiş sağlayabilecek.

Dünyanın en değerli teknoloji şirketlerinden biri olan Amerika merkezli Google, kullanıcı deneyimlerini iyileştirmeye yönelik hamlelerine bir yenisini daha ekliyor. Twitter üzerinden yapılan açıklamaya göre kullanıcılar bugünden itibaren Google’ın arama uygulamasını karanlık modda da kullanabilecekler.

Yapılan açıklamaya göre ilgili güncelleme en geç bu hafta sonuna kadar Android ve iOS tabanlı cihazlarda etkin hale gelecek. Şayet kullanılan cihaz Android 10 ve iOS 13 gibi gelişmiş bir sürümle çalışıyorsa karanlık moda geçmek için yapılması gereken ekstra bir işlem olmayacak. Uygulama, cihazın ekran ayarlarını kendi kendine tespit ederek otomatik olarak karanlık moda geçiş sağlayacak. Android 10 ve iOS 13’den eski bir sürümle çalışan cihazlarda ise karanlık mod manuel olarak etkinleştirilecek.

Kullanıcı deneyimlerini iyileştirmek için geliştirilen karanlık mod özelliği bugün itibariyle kullanılabilecek. Fakat söz konusu özelliğin dünyadaki tüm cihazlarda aktif hale gelmesi az da olsa zaman alacak. Telefonunuzu karanlık modda kullanıyorsanız, Google size bir bildirim yoluyla karanlık moda geçip geçmek istemediğiniz soracak.

Google geçen yıldan itibaren karanlık mod çalışmalarına başlamış ve pek çok uygulamada bu seçeneği aktif hale getirmişti. Bilindiği üzere şu an hali hazırda Google Takvim, Gmail ve Google Fit gibi bazı uygulamalara karanlık mod desteği mevcut.

Google’ın bazı uygulamalarında ise henüz karanlık mod desteği bulunmuyor. Google Haritalar bu uygulamalar arasında yer alıyor. Söz konusu uygulamaya da karanlık modun yakın bir zamanda gelebileceği düşünülüyor.

Enerji tasarrufu sağlıyor

Son yıllarda oldukça popüler hale gelen karanlık mod uygulamalar arasında oldukça popüler hale geliyor. Nitekim uzmanlar karanlık modun pil tasarrufunda oldukça etkili olduğunu ifade ediyor.

Bilindiği üzere iOS işletim sisteminde, Facebook ve Whatsapp gibi pek çok uygulamada da karanlık mod seçeneği mevcut. Gelişmeler söz konusu özelliğin daha fazla yaygınlaşacağını gösteriyor.