in

Google Asistan ile arabanın park yerini bulma

Arabanızı nereye park ettiğinizi unutmak, çok can sıkıcı bir konu. Neyse ki Google Asistan yüklü iPhone, iPad ve Android cihazlarda, arabanın park yerini bulmak oldukça kolay.

Aracınızı park ettiğiniz konumu paylaşmak, fotoğraf çekmek ya da not almak gibi farklı çözüm yolları da var. Ancak en iyisi, en az çaba gerektiren pratik yöntem. Android cihazınızda, iPhone ya da iPad’inizde Google Asistan ile arabanın park yerini bulma özelliği, oldukça iş yarar bir yenilik.

Android’de Google Asistan ile arabanın park yerini bulma

Android cihazınıda yapmanız gereken ilk şey, Google Asistan’ın konumunuza erişebildiğinden emin olmak. Telefonunuzda ya da tabletinizde, yukarıdan aşağı kaydırarak, (modele göre bir ya da iki kez) “Ayarlar” uygulamasını açmak için dişli simgesine dokunun.

  • Ardından, “Konum” seçeneğine gidin.
  • “Konumu kullan” seçeneğinin açık olduğundan emin olun.
  • Artık, park etme özelliğini kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken, Google Asistan’ı aşağıdaki yollardan biriyle açmak:
  • “Okay Google” ya da “Hey Google” diyerek asistana seslenebilirsiniz. Dilerseniz, Android 10 ve sonraki sürümleri çalıştıran cihazlarda, sol alt ya da sağ köşeden de kaydırabilirsiniz.
  • Google Asistan açıkken ve sizi dinlerken, “Nereye park ettiğimi hatırla” deyin. Bu komut ile Google Asistan, park yerinizi hatırlayacak ve harita üzerinde işaretleyecektir.

Arabanıza dönmek için, Google Asistan’ı tekrar açın ve “Arabam nerede”, “Nereye park ettim” ya da “Arabamın konumunu bul” komutlarından birini verin. Aracınızı nereye park ettiğinizi gösteren bir harika karşınıza çıkacaktır. Google Haritalar’da arabanın park yerini bulmak, haritaya dokunmanız yeterli.

Google, park yeri konumunuzu 24 saat süreyle kaydetmektedir. Konumu daha önceden kaldırmak isterseniz, Google Asistan’a “Park ettiğim yeri unut” demeniz de yeterli.

iPhone ve iPad için Google Asistan ile aracın konumunu bulma

iPhone ya da iPad’de Google Asistan’ı kullanmadan önce, “Konum servisleri”ni etkinleştirdiğinizden emin olmalısınız. Cihazınızda, öncelikle “Ayarlar” uygulamasına gidin.

  • Gizlilik>Konum servisleri menüsüne girin.
  • Konum servisleri’nin açık olduğundan emin olun.
  • Ardından, Google Asistan uygulamasını açın.
  • Bu aşamada, “Okay Google” deyin ya da doğrudan Mikrofon simgesine dokunun. Okay Google demeniz, Google Asistan kapalıyken uygulamayı açan özel bir komuttur. Asistan sizi dinlerken, aşağıdaki komutlardan birini söyleyin:
  • “Buraya park ettim.” ya da “Nereye park ettiğimi hatırla…”

Bu komutlardan sonra Google Asistan, park yerinizi bir harita üzerinde gösterecek.

Aracınıza döneceğiniz zaman, Google Asistan’ı tekrar açın ve “Arabamın konumunu bul” ya da “Nereye park ettim” komutlarından birini söyleyin.

Arabanın park yerini bulmak için bir harita açılacaktır. Aracınızın konumuna, Apple Haritalar ile ulaşmak için haritaya dokunun.

Google, iOS’ta da Android’de olduğu gibi, aracın park yeri konum verisini 24 saat için kaydeder. Bu veriyi daha önce kaldırmak isterseniz, Google Asistan’a “Park ettiğim yeri unut” demeniz yeterlidir.