in

Google Chrome kaydırılabilir sekmeler nedir, nasıl kullanılır?

Google Chrome kaydırılabilir sekmeler nedir, nasıl kullanılır?

Google’ın bir yıldır test ettiği bir özellik olan Chrome kaydırılabilir sekmeler nedir, nasıl kullanılır, bu yazıda anlattık.

Şirket bir senedir özelliği test etse de, uzun bir süredir beklenen bu özellik, kullanıma girmemişti. Ancak diğer yandan, kaydırılabilir sekmeler özelliği, kullanıcıların belli adımları takip ederek adım aktif hale getirebileceği bir durumda. 

Siz de simgelerin çok küçüldüğü ve onlarca sekme içinde, doğru sekmeye tıklamanın zorlaştığı durumlarda kalıyorsanız ya da bir başka deyişle, onlarca sekme açarak çalışıyorsanız, Google Chrome kaydırılabilir sekme özelliği işinize yarayabilir. Bu özellik hakkındaki detayları ve etkinleştirmek için bilmeniz gerekenleri aşağıda bulabilirsiniz.

Google Chrome kaydırılabilir sekmeler nedir, nasıl kullanılır?

Chrome’un kaydırılabilir sekmeler özelliği, fare tekerleği ile sekmeler arasında gezinmeye olanak tanıyan bir sistem. Deneysel bir özellik olan kaydırılabilir sekmeler, manuel olarak etkinleştirmeniz gereken, şu anda varsayılan olarak sunulmayan bir özellik. Bunun için, aşağıdaki adımları takip edin:

  • Google Chrome’u açın.
  • Aşağıdaki metni kopyalayıp, adres çubuğuna yapıştırın.
  • chrome://flags/#scrollable-tabstrip

Bunun ardından aşağıdaki ekranı göreceksiniz:

Google Chrome kaydırılabilir sekmeler nedir, nasıl etkinleştirilir?
  • Kaydırılabilir sekmelerin yanında, açılır menüden Etkin’i tıklayın. Tarayıcınızı yeniden başlatın.

Google Chrome’un kaydırılabilir sekmeler özelliği, Google’ın “devam etmekte olan” bir proje olarak nitelendirdiği bir özellik olarak dikkat çekiyor. Şirketin yaptığı uyarıda, bu özellik etkinleştirildiğinde tarayıcı verilerinin kaybolabileceği ya da güvenlik ve gizlilik konusunda çeşitli risklerin söz konusu olabileceği ifadeleri yer aldı. Ancak özelliği kullanan kişiler, kaydırılabilir sekmeler özelliğini şu anda herhangi bir sorun yaşamadan deneyimlediklerini ifade ediyor. Chrome kaydırılabilir sekmeler özelliği, şu anda Windows, Mac, Linux ve Chrome OS gibi işletim sistemlerinde kullanılabiliyor.