in

Google, Gmail, Drive ve Hangouts uygulamalarını birleştiriyor

Google Gmail Drive Hangouts
Google Gmail Drive Hangouts

Google Gmail, Drive ve Hangouts uygulamalarını birleştirmek istiyor. Google, şimdi de bir başka mesajlaşma uygulaması üstünde çalışıyor. Bu seferki uygulama iş yerleri için, hali hazırda çalışmayı sürdüren uygulamaların hepsini tek bir platformda toplamayı hedefliyor. Yeni uygulama, şirketlere satılan pek çok Google servisini tek bir platformda birleştirecek şekilde tasarlanıyor. Uygulamada G-Suite’ten bazı özellikler de bulunuyor.

Uygulamada aynı zamanda Hangouts’un kafa karıştıran bazı eklentilerine de yer verilecek. Bir zamanlar tüketici odaklı bir mesajlaşma uygulaması olan Hangouts, şimdilerde ise girişimci müşterilerine hitap ediyor. Bu yüzden uygulama Hangouts Meet (video chat uygulaması), Hangouts Chat (online mesajlaşma uygulaması) olarak ikiye ayrıldı. Google şimdi de zaten hali hazırda var olan bu iki mesajlaşma uygulamasına ek olarak yeni bir mesajlaşma platformu geliştiriyor.

Tekrar saymak gerekirse Google şu an için Hangouts, Hangouts Chat ve Hangouts Meet uygulamalarını bünyesinde bulunduruyor. Listede aynı zamanda Android telefonlar için olan chat uygulaması Chat ve video chat uygulaması Duo bulunuyor. Eskiden bu listeye Gmail alternatifi olan Inbox ve mobil chat uygulaması Allo da dahildi. Ancak bu iki uygulama da tedavülden kaldırıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Google 130 milyon dolarlık reklam dolandırıcılığı Hydra ile savaşıyor

Ek olarak Google Voice uygulaması da hala aktif bir şekilde uygulama mağazalarında bulunuyor. Ancak Google’ın geçmişte yaptığı açıklamaya göre Voice uygulamasının bazı özellikleri Hangouts Meet uygulaması ile entregre olabilir. Yani bu da demek oluyor ki bir gün Voice uygulamasına da hoşçakal demek zorunda kalabiliriz.

Google neden Gmail, Drive ve Hangouts uygulamalarını birleştiren bir adım attı açıklamak gerekirse, girişimci müşterilerinin tüm iletişim tercihlerini Microsoft Teams ve Slack gibi platformlara taşımasını örnek gösterilebilir.