in

Google Haritalar yol tarifini kaydetme ve internetsiz kullanma

Google Haritalar yol tarifini kaydetme ve internetsiz kullanma
Google Haritalar yol tarifini kaydetme ve internetsiz kullanma

Google Haritalar uygulamasında herhangi bir yol tarifini kaydetme ve internetsiz olarak kullanma mümkün. Bunun için atmanız gereken yalnızca birkaç basit adım var. Gerekli işlemleri tamamladıktan sonra kaydettiğiniz herhangi bir rotaya çevirimdışı olarak erişebilir ve yol tarifi alabilirsiniz. İşte Google Haritalar’da herhangi bir yol tarifini kaydetme ve onu daha sonra internetsiz kullanma işlemi için yapmanız gerekenler.

Google Haritalar yol tarifini kaydetme işlemi nasıl yapılır?

Google Haritalar’da bir rota oluşturmak ve daha sonra kullanmak üzere yol tariflerini kaydetmek mümkün. Bunun için;

  • Telefonunuz veya tabletiniz üzerinden Google Haritalar uygulamasını açın.
  • Uygulamada oturum açtığınızdan ve bir internet bağlantınızın olduğundan emin olun.
  • Çevirimdışı olarak kullanmak istediğiniz herhangi bir yeri, kafeyi, metro istasyonunu arama çubuğunu kullanarak arayın.
  • Diğer seçeneklere ulaşmak için üç noktalı simgeye veya Diğer’e dokunun.
  • Görüntülenen menüde yer alan ‘Haritayı çevirimdışı olarak indir’ seçeneğine basın.
  • Eğer bir Wi-Fi ağına bağlıysanız, Google Haritalar ilgili rotayı otomatik olarak indirecektir. Şayet uygulamayı mobil ağ üzerinden kullanıyorsanız, bir uyarı çıkacak ve ilgili verileri mobil ağ üzerinden indirip indirmek istemediğiniz sorulacaktır. Onay vermeniz halinde yol tarifleri cihazınıza indirilecektir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Google'a Rekabet Kurumu'ndan 98 milyon TL ceza

Google Haritalar internetsiz kullanma

Google Haritalar yol tarifini kaydetme işlemini gerçekleştirdikten sonra indirdiğiniz rotaları internetsiz olarak kullanma imkanı bulursunuz. Yani çevirimdışı olsanız bile kaydettiğiniz rotalara erişebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, Google Haritalar uygulamasına girmek ve Profil sayfasına yer alan Çevirimdışı Haritalar seçeneğine dokunmaktır.

Google Haritalar, bu bölümde, daha önce indirdiğiniz tüm rotaların bir listesini size sunacaktır. Herhangi bir rotaya dokunarak, çevirimdışı bir şekilde yol tarifi olabilirsiniz.

Çevirimdışı haritaları SD karta kaydetme

Şayet telefonunuzda depolama alanı sıkıntısı varsa, Google Haritalar uygulamasına indirdiğiniz çevirimdışı haritaları SD kartınıza taşıyabilirsiniz. Bunun için Android 6.0 bir işletim sistemine ve SD kart girişi olan bir telefon veya tablete sahip olmanız yeterli.

İndirilen haritaları SD karta taşımak için Google Haritalar uygulamasını açın. Ardından menüde yer alan Çevirimdışı Haritalar seçeneğine dokunun. Bu bölümdeki Ayarlar bölümüne girin ve depolama tercihleri üzerinden, SD kart seçeneğini seçin. Artık Google Haritalar uygulamasına indirdiğiniz tüm rota ve yol tarifleri SD kartına kaydedilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Üçüncü taraf çerezlerin yerini Trust Token alacak

Google Haritalar yol tarifini kaydetme ve internetsiz kullanma işlemi işte bu kadar basit. Artık daha sonra kullanabileceğiniz tüm rotaları telefonunuza veya tabletinize kaydedebilirsiniz.