in

Google Meet nedir, hangi özellikleri sunuyor?

Özellikle uzaktan çalışmanın ve video konferansların arttığı bugünlerde, Google Meet nedir sorusu daha da çok soruluyor…

Google Hangouts Meet olarak da bilinen Google Meet, onlarca kişinin aynı çevrimiçi toplantıya katılmasını sağlamak, internete erişim olan her yerden birbirleriyle konuşma ve video paylaşmasına izin vermek için tasarlanmıştır.

Google Meet nedir?

İşletmeler için tasarlanmış olan Google Meet, aynı şirkette ya da ekipte yer alan meslektaşların iletişim kurması için harika bir platform.

Google Meet ile, ekranınızı görüşmedeki herkesle paylaşabilir, bir katılımcı kendi ses ya da video kaynağını dilediği an kapatabilir.

Google Meet abonelik ücretleri

Google Meet oturumu açmak ve ev sahipliği yapmak için, en temel abonelik modeli aylık 6 dolar. Bunun için bir G Suite hesabınızın olması gerekiyor. Bununla birlikte, standart bir Google hesabı olan herkes, Google Meet toplantılarına katılabilir.

G Suite üyelik modelinin farklı katmanları mevcut. Temel olarak, ödediğiniz abonelik ücreti arttıkça, bir oturumda o kadar çok kişiyle iletişime geçebilirsiniz.

G Suite Basic, kullanıcı başı aylık 6 dolar ücrete sahip. Bu modelde, aynı anda en fazla 25 kişiyle görüşebilirsiniz.

G Suite Business, kullanıcı başı aylık 12 dolar ücrete sahip. Bu modelde, aynı anda 50 kişiyle görüşme yapabilirsiniz.

G Suite Enterprise modeli ise, aylık 25 dolar ücrete ve aynı anda 100 kişi ile görüşme limitine sahip.

Her G Suite katmanında, Google Drive depolama alanı ve gelişmiş veri güvenliği seçenekleri de sunuluyor. Google’ın belli kurumlara ücretsiz olarak sunduğu, okullar ve eğitimciler için özel oluşturulmuş üyelik modelleri de mevcut.

Bir Google Meet görüşmesine nasıl katılabilirsiniz?

Etkinliği düzenleyen kişi, toplantıyı planladığında oluşturulan katılım kodunu size ulaştırır. Bu kodu kullanarak siz de Google Meet toplantısına katılabilirsiniz.

Hem Google Meet mobil uygulamasında, hem de masaüstünde uygulamayı açıp, “Toplantı kodu kullan”ı tıklayın ve kodu girdikten sonra, oturum açılmış ise görüşmeye girebilir ve ekiple konuşabilirsiniz.

Toplantı sahibi, Zoom’daki gibi, bir kere tıklamanız gereken özel bir bağlantı da gönderebilir.

Google Meet ile ilgili bilmeniz gereken diğer bir detay da, oturuma katılmadan önce ses ve videoya erişim vermeniz gerektiği. Aksi takdirde, Google Meet iyi bir şekilde çalışmayabilir.