in

Hindistan, PUBG Mobile dahil Çin menşeli 118 uygulamayı yasakladı

Hindistan PUBG Mobile dahil 118 Çinli uygulamayı yasakladı
Hindistan PUBG Mobile dahil 118 Çinli uygulamayı yasakladı

Hindistan hükümeti, aralarında PUBG Mobile oyununun da yer aldığı Çin menşeli 118 uygulamayı daha yasakladığını açıkladı.

Hindistan ile Çin arasındaki gerginlik aralıksız bir şekilde devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde sınır çatışmaları yaşayan iki ülke, birbirilerine pek çok alanda ambargo uyguluyor. Gerginliğin taraflarından biri olan Hindistan, Çin’e karşı çok sayıda teknolojik adım da atıyor. TikTok ve daha pek çok uygulamanın yasaklanması ile başlayan süreç, çok sayıda yeni, Çin merkezli uygulama ile devam ediyor.

Geçtiğimiz günler, popüler video uygulaması TikTok’u yasaklayarak oldukça büyük bir adım atan Hindistan hükümeti, bugün yaptığı bir açıklama ile, Çinli şirketlere ait 118 uygulamayı daha yasakladığını duyurdu. Hindistan Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, söz konusu kararların, Hindistan’ın egemenliğini ve bütünlüğünü korumak maksadıyla alındığı ve yasaklanan uygulamaların, Hint kullanıcıların gizlilik ve güvenliğini tehdit ettiği ifade edildi.

Hindistan Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’na göre, söz konusu uygulamalar, kullanıcı verilerini çalıp, Hindistan dışındaki sunuculara gizli bir biçimde gönderiyor. Bu da Hindistan devleti için büyük bir tehdit olarak algılanıyor.

Hindistan tarafından yasaklanan uygulamalar arasında PUBG Mobile de var

Hindistan’ın yasakladığı uygulamalar arasında çok sayıda önemli uygulama ve mobil oyun yer alıyor. Bunlar arasında dünya çapında yüz milyonlarca kullanıcıya sahip PUBG Mobile ve PUBG Mobile Lite da bulunuyor.

Hindistan tarafından yasaklanan uygulamalar içerisinde, mobil dünyanın önemli uygulamaları arasında yer alan Baidu, AFK Arena, AliPay, APUS Launcher, Rules of Survival ve WeChat bağlantılı bir kaç uygulama da bulunuyor.

Hindistan tarafından yasaklanan Çin menşeli uygulamaların bazıları şu şekide: Baidu, FaceU, CamCard, InNote, Super Clean, Pitu, Cyber Hunter, LifeAfter, Chess Rush, PUBG Mobile, PUBG Mobile Lite, Dank Tanks, Warpath, Game of Sultans, Rise of Kingdoms: Lost Crusade, Art of Conquest: Dark Horizon, Smart AppLock, Gallery Vault, AFK Arena, Creative Destruction NetEase Games, Crusaders of Light NetEase Games, Mafia City Yotta Games, Onmyoji NetEase Games, Ride Out Heroes NetEase Games, Yimeng Jianghu-Chu Liuxiang, Legend: Rising Empire NetEase Games, Arena of Valor: 5v5 Arena Games, Soul Hunters, Rules of Survival