in

Hızlı şarj Huawei’yle hızlandı

Hızlı şarj teknolojileri ile ilgili sürekli araştırma ve prototip haberleri duymaktan gına geldiyse, Japonya’daki Pil Sempozyumu’nda açıklanan 5 dakikada %50 şarj edebilen teknolojiye göz atın.

Huwei’nin merkezi araştırma enstitüsünde yer alan Watt Lab adlı bölüm, lityum iyon pillere göre 10 kat hızlı şarja olanak sağlayan bir teknoloji geliştirdi.

Özel bir şarj aleti kullanılan yeni lityum iyon pil, 620 Wh/L enerji yoğunluğuna sahip. Firma teknolojiyi tanıtmak için iki de video hazırlamış.

https://www.youtube.com/watch?v=tUIR_E8qm8w

İlk videoda 600 mAh’lik ufak bir pil, özel şarj beşiğine konduğunda, iki dakika içerisinde %68 kapasiteye ulaşıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=3BTtXGqAnrw

İkinci videoda ise 3000 mAh’lik bir akıllı telefon pili deneniyor. Bu kez pil 5 dakikada neredeyse bitmek üzere olduğu bir seviyeden %48’e çıkıyor.

7 dakikada iPhone 6 şarjını tam doldurabiliyor
iPhone 6 pili için bu cihazları kullandığımızı düşünürsek, 1715 mAh’lik pil, yedi dakikadan kısa sürede tamamen dolabilecek.

Huawei, teknolojiyi de şöyle açıklıyor: Anot içinde, grafit molekülü heteroatomlarla (halka yapısında karbon ya da hidrojen taşımayan her atom) bağlanıyor. Bu da lityumun karbon bağlarından yakalanarak geçmesi için katalizör oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sahibinden.com, dev.akademi ile 3. kez mezun verdi

Özetle: Enerji yoğunluğu ya da pil ömrü azalmadan şarj hızı artacak. Ne zaman olacağını bilmiyoruz ama yakında cevabından başkasını da almak mümkün değil.