Teknoloji

Huawei 5G için Fransa’da yeni bir fabrika kuracak

Yazı:  | 

Huawei Fransa’da yeni bir fabrika kuruyor. Huawei, hükümetin 5G ağ çalışmalarında kendi ekipmanlarını kullanıp kullanamayacağına dair verilen karara rağmen Fransa içerisinde yeni bir fabrika kurmaya başladı.

Dünyanın en büyük telekom ürünleri üreticisi Huawei, geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklamada Fransa’da bir imalat fabrikası kurmayı planladığını söyledi.

Huawei, ekipmanlarının güvenlik riski oluşturduğunu reddederken, Çin ve ABD arasında süren yeni nesil 5G mobil teknolojisine dair çıkan tartışmanın arasında kalmış durumda.

Huawei Fransa’dan Minggang Zhang, Reuters’a yaptığı açıklamada, “hükümetin kararı ne olursa olsun Fransa’da yeni bir fabrika kuracağız” dedi.

Huawei, henüz tam olarak nereye kurduklarını belirtmedikleri fabrikanın ilk fazı için 200 milyon Euro, yani yaklaşık 223 milyon dolar harcadıklarını belirtti.

Fransa maliye bakanı Bruno Le Maire, Çarşamba günü yaptığı açıklamada Huawei tarafından inşa edilen fabrikanın, hükümetin 5G ekipman üreticilerine karşı olan duruşunu etkilemeyeceğini belirtti.

Kağıt üzerinde Huawei, Nokia ve Ericsson’un, Fransa’da iş yapmaya izni var. Fakat Fransa telekom sektörüne yakın bazı kaynakların söylediğine göre, herhangi bir yasal yasak olmasa da bu ayrıcalığından men edilebilir.

Huawei kurduğu bu yeni fabrika ile, 500 iş alanında da istihdam oluşturmayı hedefliyor. Huawei, geçen hafta yaptığı duyuruda Fransa’nın, en gelişmiş üretim merkezlerinden biri olduğunu ifade etti. Bu durumu Fransa’nın eğitimli iş gücü ve Fransa’nın uygun coğrafik konumuyla ilişkilendirdiğini belirtti.