in

IBM, yüz tanıma sistemi ihracatını sınırlaması için ABD’ye çağrıda bulundu

IBM, yüz tanıma sistemi ihracatının sınırlandırılmasını istedi
IBM, yüz tanıma sistemi ihracatının sınırlandırılmasını istedi

IBM, yüz tanıma sistemi ihracatı için sınırlaması için ABD’ye çağrıda bulundu. ABD Ticaret Bakanlığı’na hitaben yazılan mektupta, yüz tanım sistemlerini, kitlesel gözetim, ırksal profil oluşturma ve diğer insan hakları ihlalleri için kullanabilecek bazı ülkelere satılmaması gerektiği ifade edildi.

Söz konusu mektupta, 1-to-many olarak isimlendirilen ve yüz eşleştirme işlemleri için kullanılan, yüz tanıma teknolojilerinin ihracatının daha sıkı kontrollerle yapılması gerektiğine vurgu yapıldı. Bu kontrollerin, hem veri toplamak için kullanılan yüksek çözünürlüklü kameraları, hem de bu verileri analiz etmek ve bir görüntü tabanına göre eşleştirmek için kullanılan yazılım algoritmasını kapsaması gerektiği belirtildi.

IBM, yaptığı açıklamada, bu sistemlerin, telefon kilidini açmak için veya uçağa binmek kullanılan 1’e 1 (1 to 1) yüz eşleştirme sistemlerinden farklı olduğuna dikkat çekti. Bu tür eşleştirmelerde, kişinin yüz tanıma işlemine rıza gösterdiği ve onun izni ile yapıldığı vurgulandı. 1’e çok (1-to-many) yüz tanıma uygulamasında ise, sistemin kalabalıktan bir yüz seçerek veritabanındaki diğer kişilerle karşılaştırılabildiği ifade edildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yapay sinir ağları (ANN) nedir, nasıl çalışır?

IBM, sistemleri yalnızca rıza ile sağlanan verilere göre kullanma ihtiyacının altını çizdi. Söz konusu mektupta, “Yüz tanıma sistemleri bu veriler olmadan çalışmaz. Bu tür verilere çevrimiçi kaynaklardan erişimi kontrol etmek, belirli insan hakları ihlallerini sınırlamanın etkili bir yolu olabilir. Eğitim verilerine erişimi sınırlamak, yüz tanıma yeteneğini sınırlamak için etkili bir yöntem olabilir.” İfadelerine yer verdi.

IBM ayrıca, baskıcı rejimlerin bu teknolojilere erişimini sınırlamak adına küresel işbirliğini artırmak için Wassenaar Anlaşması veya benzeri gibi çok taraflı bir anlaşmanın başlatılmasını tavsiye etti.

IBM, yüz tanıma yazılımının satışını durdurmuştu

ABD Ticaret Bakanlığı’na yazılan bu mektup, IBM şirketinin yüz tanıma teknolojileri ile ilgili attığı ilk adım değil. Dev şirket geçtiğimiz aylarda ABD’de çıkan olaylar sonrası, yüz tanıma yazılımlarının satışını durduracağını açıklamış ve temel insan haklarına dikkat çekmişti.

IBM tarafından yüz tanıma sistemi ihracatı ile ilgili ABD yönetimine yapılan bu çağrı, söz konusu kararla aynı çizgide bulunuyor. Dev şirket, yüz tanıma ve benzeri teknolojilerin, kitlesel gözetim ve ırksal profil oluşturma gibi temel insan hakları ve özgürlüklerini ihlal eden amaçlarla kullanılmasına karşı olduğunu vurguluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  OnePlus modelleri, kaldırılamayan Facebook uygulamaları ile geliyor