in

Instagram fotoğrafları artık özgür

Instagram, hayatına başlayalı mobil cihaz teknolojisinde çok şey değişti ama uygulamanın fotoları küçük karelere hapseden anlayışında gram oynama olmamıştı, düne kadar.Yeni güncelleme ile birlikte manzara ya da tam portre kadrajda çekilmiş fotoğraf veya videoları kesim biçip kare bir garabete dönüştürmemeye çalışma sıkıntısı ortadan kalkıyor.

Garabet ve sıkıntı diyerek Instagram’ın kare biçim seçimini gömmek haddim değil zira küçük ekranların dünyaya hükmettiği bir zamanda fiziksel şartları iyi değerlinderen bir yaklaşımdı. Ayrıca eşit boyutlarda ve tek formdaki “kareler” sempatik ve kolay takip edilebilir bir akış sağlıyordu.

https://vimeo.com/137425960

Artık küçük ekran diyebileceğimiz 4 inç ve altı ekranlar ihmal edilebilirler, video içerikleri sürekli kare bir kadraja zorlamak fotoğraftan daha büyük bir zul ve Instagram’da paylaşılan tüm içeriğin %20’si üçüncü bir uygulama kullanılarak kare çerçeveye sıkıştırılan görsellerden oluşuyordu. Bu yeni düzenlemenin kısa sürede paylaşılan içerik sayısında kalıcı bir artış sağlayacağını ve şahsen benim akışımdaki kaliteyi artıracağını düşünüyorum.

Güncelleme iOS ve Android cihazlar için hazır, Instagram kullanmıyorsan ve bu değişiklik fikrini değiştirdiyse; iOS için buradan, Android için ise buradan uygulamayı indirebilirsin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  TikTok, yaşlı ve fakir kullanıcıların içeriklerini öne çıkarmıyor