in

Nasıl yapılır: Instagram Reels videosu indirme

Instagram Reels videosu indirme (iPhone ve Android)
Instagram Reels videosu indirme (iPhone ve Android)

Instagram’ın TikTok uygulamasına alternatif olarak geliştirdiği Reels nedir? Instagram Reels videoları nasıl indirilir? İşte iPhone ve Android cihazlarda programsız Instagram Reels videosu indirme işlemi için takip etmeniz gereken adımlar.

Instagram Reels nedir?

Reels, Facebook tarafından Instagram’a entegre edilen yeni yeni bir video oluşturma platformudur. Hindistan’ın TikTok uygulamasını yasaklamasının ardından kullanıma sunulan bu servis, kullanıcıların 15 saniyelik videolar çekmesine ve çeşitli araçlar yardımıyla çektikleri videolara efektler ve filtreler eklemesine olanak sağlamaktadır.

Kullanıcılar tıpkı bir Instagram hikayesi oluşturur gibi, Reels videoları çekebilir, bunları diğer kullanıcılarla paylaşabilir ve Keşfet ekranından diğer kullanıcılar tarafından paylaşılan Reels videolarını keşfedebilirler.

Henüz yeni bir video oluşturma servisi olan Reel, bazı yönleri ile TikTok’tan ayrılmaktadır. Örneğin bir Reels videosunu indirmek, TikTok’taki kadar kolay değildir. Reels videosu indirme işlemi için takip edilmesi gereken bazı adımlar vardır. İşte Android ve iOS işletim sistemli telefonunuza istediğiniz bir Reels videosunu indirmek için takip etmeniz gereken adımlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Facebook sanal gerçekliğe girdi

Instagram Reels videosu programsız nasıl kaydedilir?

Şayet bir Instagram Reels videosu kaydetme işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • İlk olarak telefonunuzdan Instagram uygulamasına girin.
 • Kaydetmek istediğiniz Reels videosunu açın.
 • Ekranın alt kısmında yer alan üç nokta işaretine basın ve sunulan seçenekler arasında yer alan Kaydet seçeneğine dokunun.

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra Instagram ilgili Reels videosunu sizin için kaydedecektir. Şayet kaydettiğiniz videolara daha sonra erişmek isterseniz,

 • Instagram profilinize girin.
 • Üst kısımda yer alan üç çizgili işarete dokunup açılan menüden Ayarlar seçeneğini tercih edin.
 • Ayarlar bölümünde yer alan Hesap seçeneğine aradından da Kaydedilenler seçeneğine dokunun.
 • Instagram’da kaydettiğiniz tüm içerikler bir klasör olarak size sunulacaktır.

Instagram uygulamasını kullanarak bir Reels videosu kaydetme işlemi bu şekildedir. Şayet herhangi bir Reels videosunu telefonunuza indirmek isterseniz aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

iOS (iPhone) telefonlarda Instagram Reels videosu indirme

Şayet bir iPhone kullanıcısıysanız, programsız Instagram Reels videosu indirme işlemini ekran kaydı ile gerçekleştirebilirsiniz. Telefonunuzun ekran kaydı özelliğini kullanmak ve bir Reels videosunu kayıt altına almak için aşağıdaki adımları takip edin.

 • İlk olarak telefonunuzun Ayarlar uygulamasına girin.
 • Burada yer alan Denetim Merkezi’ne ardından Denetimleri Özelleştir seçeneğine dokunun ve ekran kaydı özelliğini aktif hale getirin.
 • Ardından Instagram uygulamasına girin ve indirmek istediğiniz Reels videosunu açın.
 • Kontrol Merkezi’ne erşimek için ekranı yukarı doğru kaydırın ve Kaydı Başlat seçeneğine dokunarak ekran kaydını başlatın.
 • Video bittikten sonra kırmızı renkli simgeye dokunarak, kaydı tamamlayın.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  TikTok 2019 indirilme sayısı ile Facebook ve Messenger'ı geçti

Söz konusu Instagram Reels videosuna artık Fotoğraflar uygulaması üzerinden erişebilir dilediğiniz şekilde başkalarıyla paylaşabilirsiniz.

Android telefonlarda Instagram Reels videosu indirme

Samsung, Huawei ve Xiaomi gibi Android işletim sistemine sahip bir telefondan herhangi bir Reels videosunu indirmek isterseniz bunu ekran kaydı ile oldukça hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için telefonunuzda yerleşik bulunan ekran kaydı özelliğini kullanabileceğiniz gibi, üçüncü parti bir ekran kaydı uygulamasını da kullanabilirsiniz. İşte Android telefonlarda Instagram Reels videosu indirme.

 • İlk olarak Instagram uygulamasına girin ve indirmek istediğiniz Reels videosunu açın.
 • Ekranı aşağı doğru kaydırarak veya kullandığınız ekran kaydı uygulamasını başlatarak telefonunuzun ekranını kaydedin.
 • İndirmek istediğiniz Reels videosu bittikten sonra kaydı durdurun.

Artık söz konusu Instagram Reels videosuna telefonunuzun galerisi üzerinden ulaşabilir ve istediğiniz şekilde başkalarıyla paylaşabilirsiniz.

Instagram Reels videolarını program kullanmadan kaydetmek, iPhone ve Android cihazlara indirmek için yapmanız gereken işlemlerin tamamı bu şekilde. Artık dilediğiniz tüm Reels videolarını programsız kaydedebilir ve dilediğiniz zaman erişebilecek şekilde indirebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  TikTok algoritması nasıl çalışıyor?