Teknoloji

Instagram yeni özelliği ile Snapchat’e benzeyecek

Yazı:  | 

Stories adlı yeni özellik, 24 saat içerisinde kaybolacak fotoğraf ve videolar hazırlamayı sağlayacak.

Önümüzdeki haftalarda iOS ve Android cihazlarda kullanıma girecek olan Instagram Stories, şu anda kullanılan akışın en tepesinde yer alacak.

Aylık 500, günlük 300 milyon aktif kullanıcısı olan Instagram’da 250 milyon kişi DM özelliğiyle mesajlaşıyor. Snapchat’teki ana akışın aynısını kendi bünyesine katarak, bu sayıları hızlı bir şekilde artırmayı hedefleyen paylaşım ağı, Facebook tarafından satın alındığından bu yana yeni özelliklere kavuşma ivmesi yükseldi.

Facebook’un hedeflerinin başında, Instagram’ın orijinal içerik paylaşılan bir yer olması geliyor. Bu oranın 2016 başında önceki yıla göre yüzde 15 düştüğünü belirtiliyor.

Instagram, daha önce de Poke, Slingshot ve Instagram Bolt ile ayrı bir uygulamada Snapchat benzeri bir ağ kurmak istemişti, ancak bu denemeler kullanıcılardan yeterli ilgiyi görmedi.

Instagram Stories ile Snapchat’in benzerlikleri
Yeni Stories özelliği, son 24 saat içinde gönderilmiş olan ve 10 saniyeyi aşmayan fotoğraf ve videoların görüntülenmesini sağlayacak. Bunlara Snapchat’teki gibi dokunarak geçebileceksiniz.

Uygulama alıştığımız şekilde kamerayı kullandıracak ama son 24 saat içinde çekilmemiş fotoğrafları yüklemek mümkün olmayacak.

Fotoğraflar üzerine çizim yapmak, yazı yazmak, emoji koymak ve renk filtreleri eklemek mümkün olacak. Son hâlleri ise Instagram’a yüklenmeden önce, mobil cihaza kayıt edilebilecek.

DM ile gönderilere yanıt verilebilecek ve kimlerin görüntülediği de göndericiye gösterilecek.

Instagram Stories ile Snapchat’in farkları
Her bir hikaye, Snapchat gibi ayrı bir ekran yerine, ana akışın en üzerinde yer alacak. Sıralama ise kronolojik değil, en çok etkileşimdeki kişilerden en az etkileşim kurulana doğru olacak.

Sizi takip eden herkes bu hikayeleri görebilecek ama kişileri engellemek de mümkün olacak. Herkese açık olduğu sürece, hikayeler profil sayfasından görülebilecek. Yani birisinin kısa ömürlü gönderilerini görmek için o kişiyi takip etmeniz gerekmiyor.

Hikayeleri sağa kaydırınca ya da sol üstteki Stories simgesine dokunarak kamerayı açmak mümkün olacak.

Ekrana dokunmayı sürdürerek bir slayt gösterisini durdurmak, sola dokunarak önceki slayta geçmek mümkün olacak. Snapchat’te belirli bir süre sonra sonraki slayta geçiliyor.

Eski fotoğraf ve videoları yüklemek, tarih değiştirme ya da ekran görüntüsü alma gibi hileler olmadan mümkün olmayacak.

Snapchat ekran görüntüsü alanların kim olduğunu bildirirken, Instagram herhangi bir bilgi vermeyecek.

Tüm günkü hikayeleri Snapchat gibi kayıt etmek mümkün olmasa da, hikaye olarak attıklarınızı Instagram profilinize  kalıcı olarak yüklemek mümkün olacak.