in

Intel, 11. nesil Tiger Lake işlemcileri tanıttı, işte özellikleri

Intel Tiger Lake işlemcilerin özellikleri
Intel Tiger Lake işlemcilerin özellikleri

Intel, dizüstü bilgisayarlar için geliştirdiği 11’inci Nesil Tiger Lake işlemcileri, gelişmiş özellikleri ile birlikte tanıttı. Yeni nesil işlemciler, üretkenlik, iş, oyun ve eğlence için dizüstü bilgisayarlarda oldukça yüksek bir performans sağlayacak.

Intel 11’inci Nesil Tiger Lake işlemcilerin özellikleri

Tiger Lake işlemciler, Intel Core i3, i5 ve i7 işlemcilerde olduğu gibi dokuz farklı konfigürasyonda geliyor. Willow Cove adlı yeni bir CPU mimarisi üzerine inşa edilen ve Intel’in 10 nm SuperFin teknolojisini kullanan işlemciler, maksimum 4,8 GHz saat hızlarıyla dört adede kadar çekirdek ve sekiz iş parçacığı ile çalışıyor. Serinin üst düzey modelleri, entegre bir GPU tarafından yedekleniyor.

Dahili olarak Wi-Fi 6 bağlantı teknolojisi ile desteklenen yeni yongalar, veri, şarj ve video için dört adede kadar Thunderbolt 4 bağlantı noktasını destekleyebiliyor. Bu, cihazların 8K HDR monitörleri ve dört adede kadar 4K HDR ekranı desteklemesini sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Google Haritalar yeni güncelleme ile daha detaylı bir hale geliyor

Intel 11. Nesil Tiger Lake işlemcilerin özellikleri bunlarla sınırlı kalmıyor. Intel, önceki nesil ve rakip ürünlerle karşılaştırıldığında, yeni işlemcilerin “ofis üretkenliği” açısından yüzde 20’ye kadar, fotoğraf düzenleme açısından 2,7 kat, video düzenleme açısından iki kat ve oyun performansı açısından iki kat daha hızlı olduğunu söylüyor.

Intel 11. Nesil Tiger Lake işlemcilerin özellikleri
Intel 11’inci nesil Tiger Lake işlemcilerin özellikleri

Özetle ifade etmek gerekirse, dizüstü bilgisayarlar için geliştirilen 11’inci Nesil Tiger Lake işlemciler, piyasadaki en güçlü ve en hızlı işlemciler olarak gösterilmiyor. Bu ünvanlar hala, bu yılın başında piyasaya sürülen Comet Lake H serisinin elinde bulunuyor. 11’inci nesil Tiger Lake işlemciler özellikleri ile, maksimum performansı sağlamaktan ziyade, daha fazla iş odaklı olan ince ve hafif dizüstü bilgisayarlarına hitap ediyor.

Intel, Acer, Asus, Dell, HP, Lenovo, LG, Samsung ve Razer gibi bilgisayar üreticilerinin 150’den fazla modelde 11. Nesil Tiger Lake işlemcileri kullanmasının beklendiğini ifade ediyor. Bu modellerin önümüdeki aydan itibaren piyasaya sürüleceği belirtiliyor.

Intel, 11’inci nesil Tiger Lake işlemcileri ile ilgili yayınladığı bir tanıtım videosu ile de, yeni işlemcilerin sahip olacağı özellikler hakkında detaylı bilgilere yer veriyor. Intel’in yeni nesil işlemcilerinin nasıl bir başarı yakalayacağı, gerçek dünyada nasıl bir performans sergileyeceği oldukça merak ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Samsung, Galaxy S20 serisini tanıttı