in

iPhone 12 ekran yenileme hızı 60 Hz ile sınırlı olabilir

iPhone 12 ekran yenileme hızı ile ilgili önemli bir iddia gündemde. Analist Ming Chi Kuo’ya göre, Apple’ın yakında tanıtması beklenen iPhone 12 modellerinin hiçbirinde, yüksek yenileme hızı sunan ProMotion ekranın olmayacak. Apple’ın, 120Hz ekran yenileme hızına, 2021 yılında çıkaracağı iPhone serisinde geçmesi bekleniyor.

Yeni iPhone’u merakla bekleyenler için hayal kırıklığı

Android işletim sistemli amiral gemisi telefonlar, artık 90 Hz ile 120 Hz arasında yüksek ekran yenileme hızı kullanıyor. Apple’ın yakında tanıtması beklenen iPhone 12 serisinde ise, bu ekran yenileme hızının olmayacağı iddia edildi.

Daha önce, Apple ürünleriyle ilgili güvenilir bilgiler paylaşan bir analist, Apple’ın iPhone’ları geleneksel 60 Hz’de tutacağını söyledi. Bazı insanlar için bu durum çok önemli olmayabilir ancak teknoloji meraklıları hüsrana uğrayabilir. Yüksek ekran yenileme hızı, iPhone’da daha iyi bir kullanıcı deneyimi ve daha keyifli oyunlar anlamına gelebilirdi.

Farklı iPhone modellerinde farklı ekran yenileme hızı

Son dönemlerde yaşanan sızıntı ve çıkan söylentiler, Apple’ın iPhone 12 modellerinde ekran yenileme hızını artırıp artırmayacağına ilişkin kafaları karıştırmıştı. Yaygın düşünce, 6.1 ve 6.7 inç Pro modellerin ProMotion ekran yenileme hızı ile gelebileceği, standart modellerinse 60 Hz özelliğe sahip olacağıydı.

Front Page Tech’ten bir analist, kısa süre önce iPhone 12 Pro Max’in prototipi olarak ifade ettiği bir cihazda, “yüksek ekran yenileme hızını etkinleştir” seçeneğinin yer aldığı bir video paylaşmıştı.

Paylaşılan videoda, iPhone 12 Pro Max prototiplerinin yaklaşık yarısının yüksek ekran yenileme hızına sahip olduğunu, yarısının ise buna sahip olmadığı belirtildi. Görüşüne göre Apple’ın donanım test uzmanları, her iki senaryo için de bir çalışma yapıyordu. Son iddia doğruysa, Apple 120Hz için bir yıl daha beklemeye karar vermiş olabilir. Apple’ın, iPhone 12 ekran yenileme hızı konusunda böyle bir karar vermesi, nasıl bir tepki yaratacak, lansmanın ardından göreceğiz.

Kuo’nun paylaştığı raporun kalanında, 5.4 inçlik iPhone 12’nin, serinin daha büyük modellerine nazaran daha küçük bir çentiğe sahip olacağı yer alıyor. Hatta çentiğin, iPhone 11’e göre boyut olarak aynı olacağı ifade ediliyor.