in

iPhone 12 Pro LiDAR sensörü: Nedir, nasıl çalışır, özellikleri

iPhone 12 Pro LiDAR sensörü: Nedir, nasıl çalışır, özellikleri

iPhone 12 Pro ile gündeme gelen LiDAR sensörü nedir, özellikleri ve nasıl çalışır başlıklarını inceledik. 

iPhone 12 Pro LiDAR sensörü nedir?

Apple’ın dün duyurduğu yeni telefonunun özelliklerini inceleyenlerin dikkatini çeken bu yeni özellik, otonom arabalarla ilgili araştırma yapanların da yabancı olmadığı bir kavram.

LiDAR sensörlerinin ışık algılama ve aralık gibi konularda önemli rol oynadığını biliyor olabilirsiniz. Bir LiDAR sensörünün işi, nesnelerin mesafelerini yansıtan ışık ışınları ile ölçerek çevrelemek ve haritalandırmaktır.

iPhone 12 Pro neden LiDAR sensörü kullanıyor?

Apple, akıllı telefonlarında daha iyi bir fotoğrafçılık deneyimi sunmak için iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max amiral gemisi modellerinde LiDAR sensörünü tanıttı. Bu, Apple’ın ürünlerinde LiDAR sensörünü ilk kullanışı değil. Geçtiğimiz aylarda şirket, yeni iPad’e de LiDAR sensörü koymuştu. Bu cihazdaki sensörün en önemli amacı, artırılmış gerçeklik uygulamalarına yardımcı olmaktı.

Şirket, yeni iPhone 12 Pro ve Pro Max’te, sensörün üç konuda yardımcı olacağını iddia ediyor. Fotoğraflar, video efektleri ve AR nesnelerinin hassas yerleşimi için nesne ve oda taraması. Son iki uygulama, büyük ölçüde geliştiriciler ve odayı haritalandırması gereken işletmeler için ideal olabilir. Ancak ortalama bir akıllı telefon kullanıcısı için, fotoğraf kalitesi ve video efektleri, iPhone 12 Pro LiDAR sensörünü daha çekici çıkacak.

iPhone 12 Pro LiDAR sensörü özellikleri: Nasıl çalışır?

LiDAR, mesafeleri hesaplamak için lazer kullanarak, karanlıkta çalışabildiğinden Apple, bu durumu üst model iPhone modellerinde, otomatik netlemeyi iyileştirmek için kullanıyor. Apple, LiDAR sensörü nedeniyle iPhone 12 Pro telefonların, normal bir kameraya kıyasla düşük ışıkta 6 kat daha hızlı otomatik odaklamaya sahip olduğunu iddia ediyor. Ayrıca sensör, cihazın düşük ışık koşullarında çok daha iyi portre modunda fotoğraflar çekmesini de sağlıyor.

iPhone 12 Pro LiDAR sensörü: Nedir, nasıl çalışır, özellikleri
iPhone 12 Pro LiDAR sensörü: Nedir, nasıl çalışır, özellikleri

Özel bir derinlik sensörü kullanma fikri yeni sayılmaz. OnePlus Nord gibi birçok orta sınıf telefon, portre modu fotoğraflarını geliştirmek için derinlik sensörü kamerası kullanıyor. Ancak bu sensörler, gün ışığında düşük ışıktan daha iyi çalışıyor. Huawei P30 Pro ve Samsung S20 Ultra gibi bazı cihazlarda ToF sensörü bulunuyor. Bu sensörler çevreyi haritalamak için kızılötesi ışınlar kullanıyor.

ToF ve LiDAR sensörü arasındaki farklar

Hem ToF hem de LiDAR sensörü, telefonlarda yalnızca birkaç metreye kadar alan tarayabilirken, LiDAR’ın bazı varyantları 100 metreden fazla mesafe ölçebilir. Bu nedenle LiDAR sensörleri, otomobillerde de kullanılıyor. Bir LiDAR sensörüne sahip olmanın avantajı, alanı taramak için bir köşeden diğer köşeye küçük ışınlar göndermesi. ToF sensörü alanı ölçmek için tek bir flaş gönderir ve mesafe hesaplanırken, bu daha yüksek bir doğruluk düzeyine neden olur.

Telefonda bir LiDAR sensörüne sahip olmak, geliştiricilere daha iyi AR odaklı oyun ve uygulamalar geliştirme olanağı sunacak. Snapchat şimdiden, iOS uygulamasında LiDAR destekli lensleri sunacağını onayladı.

Apple, üst düzey modellerini satın almanız için sizi sadece LiDAR sensörüyle ikna edemeyebilir. Ancak AR odaklı teknolojilere ilgili, ya da düşük ışıkta çekilen fotoğrafların kalitesine önem veren biriyseniz, LiDAR sensörü içeren bir iPhone 12 almamanız için hiçbir neden yok.