in

iPhone emoji arama özelliği nasıl kullanılır? [iOS 14]

iPhone emoji arama özelliği, önemli bir yenilik gibi görünmese de, birçok kişi için pratik olacağı kesin…

iOS 14 ile, ana ekran widget’ları gibi önemli değişiklikleri görmek birçok kişiyi memnun etti. Ancak bazen küçük çaplı değişimler de, günlük kullanımda faydalı iyileştirmeler sunuyor. Son güncellemede bu küçük özelliklerden biri de, iOS 14’teki iPhone emoji arama özelliği.

Emoji arama seçeneği, Mac’te yıllardır olan bir özellik ve kullanıcılar, iPhone ve iPad’te bu yeniliği istiyordu. Küçük bir ayrıntı gibi görünse de, emojiler o kadar sık kullanılıyor ki, iOS 14 ve iPadOS 14’e gelen bu küçük güncelleme, sürekli büyüyen mevcut emoji klavyesini kullanırken size zaman kazandıracak, fark edilir derecede pratik bir günlük değişim olacak.

Adım adım iPhone’da emoji arama özelliği

Emoji arama özelliğini kullanmak için, aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

  • Herhangi bir uygulamaya gidin ve sol alt köşede yer alan gülen yüze ya da küreye dokunarak, Apple emoji klavyesine geçin. (Henüz yapmadıysanız, Ayarlar>Genel>Klavye>Klavyeler>Yeni Klavye Ekle>Emoji seçenekleri üzerinden etkinleştirin)
  • Emojinin hemen yukarısında yer alan Emoji Ara kısmına dokunun.
  • Aramanızı girin ve sizin için filtrelenmiş tüm sonuçları görün.
  • Kullanmak için istediğiniz emojiye dokunun.

Yeni emoji arama özelliği, şöyle görünüyor:

Bir arama yaptıktan sonra, klavyenin üstünde çıkan çubukta bulunan ilk yedi emoji sonucu, istediğinizi vermediyse daha fazlasını görmek için çubuğu sağdan sola kaydırabilirsiniz.