in ,

iPhone ve iPad ile AirPods Pro’da mekansal ses nasıl açılır?

iPhone ve iPad ile AirPods Pro'da mekansal ses özelliği nasıl açılır

Sinema benzeri bir surround ses deneyimi için mekansal ses özelliği, AirPods Pro’da nasıl açılır anlattık. iPhone ya da iPad’de, spatial audio ismiyle tanıtılan bu özellik, daha iyi bir ses deneyimi sunmak adına baş hareketlerinizi ve cihazınızı takip eden, yenilikçi bir teknoloji.

AirPods Pro’da spatial audio – mekansal ses özelliği için nelere ihtiyacınız var?

iPhone ve iPad kullanıcıları için, Airpods mekansal ses nasıl açılır sorusunun yanıtı, ilk etapta doğru ses donanımına sahip olmaktır. Bu özellik için bir AirPods Pro gerekiyor. Standart bir AirPods ya da herhangi bir Beats kulaklık, mekansal ses için yeterli olmayacaktır, ancak gelecekteki modeller muhtemelen bu özelliği destekleyecek.

Mekansal ses özelliği, iPhone 7 ve sonraki modellerde çalışmaktadır. iPad içinse, 3. nesil iPad Pro (12.9 inç), iPad Pro 11 inç, iPad Air (3. nesil(, iPad (6. nesil) ya da iPad Mini (5. nesil) cihazlarına, ya da daha yeni modellere ihtiyacınız var.

Bu modellerden birine ve AirPods Pro’ya sahipseniz, cihazınızın işletim sistemini en az iOS 14 ya da iPad’ler için, iPadOS 14’e güncellemeniz gerekiyor.

Son olarak da, desteklenen bir uygulamadan görsel-işitsel içeriğe” ihtiyacınız var. Bu özellik, tüm uygulama ve videolarda çalışmaz. İzlediğiniz  içeriğin çalışması için en az 5.1 surround ses olması gerekiyor. Aksi durumda standart stereo ses ile herhangi bir fark göremeyeceksiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Apple Watch 6, bu güncelleme ile iPhone'un yerini alabilir

AirPods Pro’da mekansal ses nasıl açılır ve kapanır?

Öncelikler, AirPods Pro’nuzu kılıfından çıkarın ve kulaklarınıza yerleştirin. Ardından, şu adımları izleyin.

  • iPhone veya iPad’de Ayarlar>Bluetooth’a gidin.
  • AirPods cihazının sağındaki “i” butonuna dokunun.
  • Sayfayı aşağı kaydırın ve “Mekansal Ses” ya da “Spatial Audio” seçeneğini arayın. Eğer bu seçenek çıkmıyorsa, AirPods’unuzun güncellenmesi gerekebilir.
  • Özelliği etkinleştirmek için, buradaki “mekansal ses” seçeneğinin etkinleştirildiğinden emin olun. Sağdaki anahtar, etkinleştirince yeşil olacaktır. Etkin değilse, anahtara dokunun.
  • Özelliği test etmek için, “Nasıl çalıştığını gör ya da duy” seçeneğine dokunun.
  • Her birinin nasıl çalıştığını ve nasıl farklı bir deneyim yarattığını görmek için, “Stereo ses” ve “Mekansal ses” seçeneklerine dokunun. Mekansal sesi kullanmak istiyorsanız, “Desteklenen videolar için aç” seçeneğine dokunun.

Mekansal sesi hızlı şekilde açıp kapatma

Mekansal ses özelliğini hızlıca açıp kapatmak için, kontrol merkezini de kullanabilirsiniz. iPhone ya da iPad ekranınızın sağ üst köşesinden aşağı kaydırma yapın.

Seçeneklere erişmek için, AirPod’ların küçük bir resmini içeren ses kontrolüne uzun basın. Açmak ve kapatmak için ekranın altında yer alan “Mekansal ses” seçeneğine dokunun.

Ayrıca, saydamlık modunu da buradan ayarlayıp, AirPod’larınızda gürültü engelleme sisteminin nasıl çalıştığını da kontrol edebilirsiniz.

iPhone ve iPad ile AirPods Pro'da mekansal ses özelliği nasıl açılır
iPhone ve iPad ile AirPods Pro’da mekansal ses özelliği nasıl açılır

Mekansal ses nasıl test edilir?

Bu ay piyasaya çıkan Spatial Audio, özelliği, iOS 14 ve iPadOS 14’te, Apple TV+ başta olmak üzere Disney+, HBO Max gibi hizmetleri destekliyor. Yakın zamanda Netflix ve diğer hizmetler de bu özelliği destekleyecektir.

Bu çığır açan özelliği denemek için, Dolby Atmos tanıtım videosunda, iPhone ya da iPad’inizde videoyu oynatın ve sanal mekansal sesin nasıl bir deneyim olduğunu keşfedin.