in

iPhone ve iPad’de bildirim merkezi görüntüleme [Nasıl Yapılır]

iPhone ve iPad’de bildirim merkezi görüntüleme [Nasıl Yapılır]

iPhone ve iPad’de bildirim merkezi görüntüleme, tüm bildirimleri yönetmenin epey zorlayıcı olduğu günümüzde oldukça pratik bir deneyim sunuyor. Apple, tüm bildirimleri görüntüleyebileceğiniz ve yönetebileceğiniz Bildirim Merkezi adlı bir özelliğe sahip. Bildirim Merkezi’nin nasıl görüntülenebileceğini aşağıda özetledik.

iPhone ve iPad’de bildirim merkezi, cihazınızdaki yüklü uygulamalardan ya da işletim sisteminden gelen bildirimleri toplu bir şekilde gözden geçirmek ve incelemek için kullanışlı bir arayüz. iPhone ve iPad kilidi açıkken, Bildirim Merkezi’ni görüntülemek için ekranın üst kenarının ortasından aşağı kaydırabilirsiniz.

Adım adım iPhone ve iPad’de bildirim merkezi görüntüleme

Bildirim merkezini görüntüleme aşamasında, ekranın sağ üst kenarından aşağı doğru kaydırmamaya dikkat edin.

Ana sayfa butonu olmayan iPad’lerde ve yeni model iPhone’larda bu hareket Kontrol Merkezi’ni açar. Kontrol Merkezi’nde ekran parlaklığı, ses, wi-fi gibi ayarlar açılır. Bununla birlikte iOS 14 ve iPadOS 14 ile birlikte, ekranın sol üst kenarından aşağı da kaydırabilirsiniz.

  • Kilit ekranında Bildirim Merkezi’ni görüntülemek için, ilgili kısım görünene kadar ekranın ortasından yukarı kaydırın. Bildirim Merkezi’ni kilit ekranında Ayarlar>Dokunmatik Kimlik ve Parola ya da Face ID ve Parola bölümünden etkinleştirebilir ya da devre dışı bırakabilirsiniz.
  • Başlatıldığında, son bildirimleri listeleyen “Bildirim Merkezi”, “Notification Center” başlıklı bir alan göreceksiniz. Bir uygulama birden fazla bildirim gönderdiyse, bildirimler üst üste dizilir. Genişletilmiş tüm bildirimleri görmek için ilgili uygulamanın bir bildiriminin üzerine dokunabilirsiniz.

  • Bildirim Merkezi’nde, belirli bir bildirimi ana uygulamada açmak için sağa kaydırmalısınız. Hızlı bir şekilde sola kaydırırsanız, bu bildirimleri temizleyebilirsiniz. Tüm bildirimleri tek seferde silmek için, “Bildirim Merkezi” başlığının yanındaki küçük x butonuna ve ardından “Temizle”ye dokunun.
  • Bir bildirim balonu üzerinde parmağınızı hafifçe sola kaydırıp, görünen seçeneklerde “Yönet”e dokunarak bu ekrandan, belli bildirimleri de kapabilirsiniz.

iPhone ve iPad’de bildirim merkezi görüntüleme işlemi bu kadar pratik. Bazı uygulamarın sürekli gelen yeni bildirimleri sinirinizi bozuyorsa, bunları Ayarlar uygulamasında uygulama bazındada devre dışı bırakabilirsiniz. Ayarlar>Bildirimler’e gidin ve yönetmek istediğiniz uygulamaya dokunun. Bu aşamada, almak istediğiniz bildirim türünü seçebilir ya da tamamen devre dışı bırakabilirsiniz.