in

iPhone’da mesaj sabitleme, bahsetme, yanıtlama [iOS 14]

iPhone'da mesaj sabitleme, bahsetme, yanıtlama [iOS 14]
iPhone'da mesaj sabitleme, bahsetme, yanıtlama [iOS 14]

iOS 14 ile birlikte iPhone’da mesaj sabitleme (iğneleme) bahsetme ve direkt cevap olarak yanıtlama gibi pek çok işlem mümkün hale geldi. iPhone kullanıcılarının mesaj deneyimini oldukça iyileştirecek olan bu özellikler, daha şimdiden çok sayıda kullanıcı tarafından oldukça beğenildi. Bu yazıda, sizler için iPhone Mesajlar uygulamasına gelen yeni özellikler hakkında daha detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. İşte iOS 14 işletim sistemi ile çalışan bir iPhone’da mesaj sabitleme, bahsetme ve yanıtlama işlemleri nasıl yapılır sorusunun cevabı.

iPhone’da mesaj sabitleme nasıl yapılır?

iOS 14 ile birlikte Mesajlar uygulamasına gelen en önemli özelliklerden bir tanesi mesaj sabitleme veya Apple’ın deyimi ile mesaj iğneleme özelliğidir. BU özellik ile birlikte kullanıcılar, kaybolmalarını istemedikleri ve sürekli olarak göz önde bulundurmak istedikleri sohbetleri en üste tutturabiliyorlar.

Şayet sürekli olarak mesajlaştığınız bir kişi varsa ve gelen önemsiz mesajlardan ötürü bu kişi ile yaptığınız sohbetlerin aşağılara inmesini istemiyorsanız, bu özellik tam size göredir. iOS 14 ile birlikte gelen iğnelenmiş mesajlar özelliğini kullanmak oldukça basittir.

iPhone’da mesaj sabitleme özelliğini kullanmak için tek yapmanız gereken, mesaj listesinden ilgili sohbeti bulmak ve onu sağa doğru kaydırmaktır. Bu yaptığınızda sunulan seçenekler arasında sarı renkli bir raptiye simgesinin de olduğunu göreceksiniz. Buna dokunduğunuzda ilgili kişi ekranın en üstüne sabitlenecektir.

Veya alternatif bir yol olarak sabitlemek istediğiniz kişi ile yaptığınız sohbeti bulun ve açın. Ardından ekrana bir kaç saniye basılı tutun. Sistem size ilgili sohbet ile ilgili bazı seçenekler sunacaktır. Bu seçeneklerden bir tanesi de İğnele (Sabitle) seçeneğidir. Bu seçeneğe dokunduğunuzda ilgili kişinin profil resmi (yoksa isminin baş harfleri) ekranın en üstüne sabitlenecektir.

Şayet daha sonra bu işlemi geri almak ve bir sohbeti iğnelenmiş mesajlardan çıkarmak isterseniz, tek yapmanız gereken, Mesajlar menüsünün üst kısmında bulunan Düzenle yazısına dokunmaktır. Ardından İğnelenmiş Mesajları Düzenle seçeneğine dokunarak, herhangi bir sabitlenmiş kişiyi, bu listeden çıkarabilirsiniz.

Veya tıpkı bir uygulama silmek istediğiniz zaman yaptığınız gibi, sabitlenen herhangi bir kişinin profil resmine bir kaç saniye basılı tutun. Ve görüntünün üzerinde beliren eksi (-) işaretine dokunun. İlgili kişi artık iğnelenmiş kişiler arasında yer almayacaktır. Son olarak ilgili kişinin mesajını açıp ekrana bir kaç saniye dokunarak, iğneleme özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.

iPhone’da bahsetme nasıl yapılır?

iOS 14 ile Mesajlar uygulamasında gelen yeniliklerden bir tanesi de Instagram, WhatsApp gibi pek çok uygulamada bulunan bahsetme özelliği oldu. Özellikle grup sohbetlerine işe yarayacak bu özellik sayesinde, kullanıcılar kiminle konuştuklarını veya kimden bahsettiklerini oldukça kolay bir şekilde gösterebilecekler. Aynı şekilde bahsedilen kullanıcı, kendisinden bahsedildiğine dair özel bir bildirim alacak.

iPhone’da bahsetme özelliğini kullanmak için, mesaj kutusuna bahsetmek istediğiniz kişinin adını yazmanız yeterli olacaktır. Kişi listenizde bulunan herhangi bir kişinin adını yazmaya başladığınızda,  sistem size ilgili kişiyi gösterecek ve seçtiğiniz taktirde bahsetme özelliğini kullanmış olacaksınız.

iPhone’da yanıtlama (direkt cevap) nasıl yapılır?

iPhone’da iOS 14 ile birlikte Mesajlar uygulamasına gelen bir diğer yeni özellik ise direkt cevap yani yanıtlama özelliğidir. Özellikle grup sohbetlerinde oldukça işlevsel bir görev görecek olan bu özelliği kullanmak için tek yapmanız gereken herhangi bir mesaja basılı tutmak ve açılan seçenekler arasında yer alan Yanıtla seçeneğine dokunmaktır.

Bu seçeneğe dokunduğunuz anda direkt olarak mesaj kutusuna geri döndürülecek ve ilgili mesaja doğrucan yanıt verme imkanı yakalayacaksınız.

iPhone’da mesaj sabitleme, bahsetme ve yanıtlama özelliklerinin kullanımları bu şekilde. iOS 14 ile birlikte siz de bu yeni özellikleri dilediğiniz gibi kullanabilir ve mesajlaşma deneyiminizi daha iyiye taşıyabilirsiniz.