in

iPhone’daki yeşil ve turuncu nokta ne anlama geliyor? [iOS 14]

iOS 14 güncellemesi yapanların aklına takılan soru, iPhone’daki yeşil ve turuncu nokta ne anlama geliyor oldu… Apple, birkaç ay süren beta testlerinin ardından, iPhone işletim sisteminde sadece tasarım değil, özellik olarak da farklı yenilikler getiren en yeni sürüm iOS 14’ü tanıttı.

iPhone’unuza iOS 14’ü yüklediyseniz, zaman zaman yeşil ya da turuncu noktaların ekranın sağ üst kısmında olduğunu göreceksiniz. Mobil sinyal durum çubuğunun hemen yanında yer alan bu yeşil ve turuncu noktalar ne anlama geliyor?

iPhone’daki yeşil ve turuncu nokta ne zaman çıkıyor?

Bu durum, ilk bakışta bir hata gibi görünebilir ancak iOS 14’ün bu özelliği, aslında büyük bir güvenlik güncellemesi. Kayıt göstergesi olarak adlandırılan bu noktalar, bir uygulamanın “mikrofon ve kamera kullanımı” konusunda şeffaflık sunuyor.

iPhone’daki yeşil ve turuncu noktalar, bir uygulama telefonun kamerasını ya da mikrofonunu her kullandığında ekran görünecektir. Özellik, kullanıcıları bilgilendirmek ve gizliliklerini korumaya yardımcı olmak için geliştirildi.

Turuncu nokta, iPhone’da mikrofonun kullanıldığı, yeşil nokta ise kameranın kullanıldığı anlamına geliyor. Bu özellikle iOS, haberiniz olmadan arka planda mikrofon ya da kameraya erişim sağlanmasını engelleyecektir.

Bu özelliğin yanı sıra, kullanıcılar kamera ve mikrofon özelliğinin, yakın zamanda hangi uygulamalar tarafından kullanıldığını doğrudan kontrol merkezi üzerinden de görebilecek. Kontrol merkezine girdiğinizde, uygulamanın adına yeşil bir simge eşlik edecektir. Bu kontrolle, iPhone’ununuz çok daha güvenli bir akıllı telefon haline gelecek ve hangi uygulamaların güvenilir olduğunu bileceksiniz.

iPhone’daki yeşil ve turuncu nokta, iOS 14 güncellemesinin ardından ilk günlerde biraz yabancı gelse de, yakın zamanda herkes tarafından aşina olunacak, güzel bir güvenlik özelliği.