in

iPhone’un yeni Uygulama Arşivi özelliği nasıl kullanılır?

iPhone’un yeni Uygulama Arşivi nasıl kullanılır
iPhone’un yeni Uygulama Arşivi nasıl kullanılır

iOS 14 ile gelen yeni özelliklerden bir tanesi de iPhone için yeni Uygulama Arşivi. Kullanıcı deneyimi bir üst seviyeye taşıyacak ve kullanım kolaylığı sağlayacak olan iPhone’un yeni Uygulama Arşivi nedir, nasıl kullanılır, nasıl çalışır…

iPhone’un yeni Uygulama Arşivi özelliği nasıl çalışır?

iOS 14 ile birlikte gelen en kullanışlı özelliklerden biri olan bu özellik, ana ekranın son bölümünde yer alan bir Uygulama Arşividir. iPhone’lara otomatik olarak eklenecek bu özellik sayesinde, kullanıcılar ana ekranı kaydırarak bu bölüme kolayca ulaşabilecek ve telefonundaki uygulamaları kategorize edilmiş bir şekilde bulabilecektir. Bu kategoriler arasında, önerilen uygulamalar, son yüklenenler, mesajlaşma ve sosyal medya uygulamaları gibi başlıklar yer alacaktır.

Önerilenler dışındaki her klasörde, ilk üç simge belirgin bir şekilde görünecek, diğer uygulamalar ise oldukça küçük simgeler şeklinde belirecektir. Maalesef bu uygulamaların görünümünü manuel olarak ayarlamak şimdilik mümkün değil.

Bu ekranda yer alan büyük uygulama simgelerinden birine dokunduğunuzda o uygulama otomatik olarak açılacak, klasöre dokunduğunuzda ise o arşivdeki tüm uygulamaların simgesini göreceksiniz.

Izgara görünümünden çıkmak için ekranı aşağı kaydırmanız yeterlidir. Bu hareket sizi iPhone’unuzun uygulama listesine götürecektir. Bu ekrandan çıkmak için ekranı sola kaydırmanız işe yaramayacaktır.

Uygulama Arşivi sayfasını aşağıya doğru kaydırmak, üstte bir arama çubuğunun belirmesini sağlayacaktır. Buna alternatif olarak menünün üst kısmındaki arama çubuğuna da dokunabilirsiniz.

Burada, iPhone’unuza yüklenmiş ve alfabetik olarak düzenlenmiş uygulamaların bir listesini göreceksiniz. Aradığınız uygulamanın adını biliyorsanız, belirli bir harfe geçmek için ekranın sağ kenarından yer alan harflere dokunabilirsiniz.

Uygulama Arşivi’nde yaptığınız bir aramada yalnızca telefonunuzda yüklü uygulamalar karşınıza gelir. Bu bölümde App Store’daki bir uygulamayı arayamaz ve bulup yükleyemezsiniz.

Ana ekran sayfalarını gizleyebilirsiniz

Telefonunuzun ana ekran sayfalarını kullanmak yerine, Uygulama Arşivi’ni kullanmak isterseniz bu sayfaları gizleyebilirsiniz. Bu sayede ana ekranda gereksiz yere yer kaplayan sayfaları ortadan kaldırabilir ve tüm uygulama bulma ve kullanma işlemlerini iPhone’un yeni uygulama arşivi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Bu işlem gerçekeleştirmek için telefonunuzun ekranınızdaki herhangi bir boş alana dokunup basılı tutun. Ekranın altında daire şeklinde bir simge belirecektir. Buna dokunduğunda ana ekranınızda görünebilen sayfalar önünüze gelecektir.

Kullanmadığınız veya artık görmek istemediğiniz sayfaları gizlemek için küçük ekranın altında yer alan kutucuklardaki işaretleri kaldırmanız yeterlidir. Tavsiyemiz, ana sayfanız dışındaki tüm sayfaları gizlemeniz ve uygulamaları bulmak için Uygulama Arşivi’ni kullanmanızdır.

Yeni uygulamalar Uygulama Arşivi’ne eklenecek

Görmek istemediğiniz sayfaları gizledikten sonra indirdiğiniz uygulamalar, Uygulama Arşivi’ndeki Son Uygulamalar klasörüne eklenecek. Bu sayede her yeni uygulama için telefonunuzun ana ekranına yeni bir sayfa eklenmeyecek.

Şayet yüklediğiniz her uygulamanın ana sayfaya eklenmesini istiyorsanız, Ayarlar Menüsü’nden Ana Ekran’a ardından Ana Ekrana Ekle seçeceğine dokunmanız gerekecektir.

iOS 14 ile ekrana gelen diğer özellikler

iOS 14 ile birlikte ana ekrana gelen başka özellikler de bulunuyor. Bunların en kullanışlısı şüphesiz Widget’lar. Widget’lar (ekran araçları) sayesinde kullanıcılar, herhangi bir uygulamadaki özet bilgileri ana ekran üzerinden, uygulamayı açmadan görebiliyorlar.

Bu yıl içerisinde tüm kullanıcıların kullanımına sunulacak olan iOS 14’ün iPhone’lara daha başka hangi özellikler getireceği merak konusu.