in

Japonya, Olimpiyat madalyalarını telefon eriterek yapacak

2020 Japonya Olimpiyat Oyunları için hazırlıklar başlarken, çevre hassasiyeti, geri dönüşümden madalya üretimi sağlayabilir.

Nikkei adlı web sitesinin haberine göre, organizatörler altın, gümüş ve bronz madalyaların Japonya vatandaşlarının bağışladığı elektronik cihazların geri dönüştürülmesiyle üretilmesini hedefliyorlar.

Akıllı telefonlarda ufak miktarlarda da olsa, altın, gümüş ve bakır yer alıyor. Bu da, Japonya’nın üretim fikrinin sıra dışı olmadığını gösteriyor.

Sadece Japonya’daki teknolojik cihazlar altın ve gümüş madeni gibi
Diğer yandan, özellikle ülkemizde yüksek teknoloji ile eşleştirilen Japonya’nın teknolojik cihazları adeta bir maden rezervi. Dünyadaki altının yüzde 16’sının, gümüşün ise yüzde 22’sinin Japonya’daki teknolojik cihazlarda bulunduğu tahmin ediliyor.

Bundan iki yıl önce Japonya’nın geri dönüşüme girmeden çöp olan teknolojik cihazlarda, 143 kilo altın, 1.566 kilo gümüş ve 1.112 ton bakır bulunuyordu.

Tüm madalyalar için yaklaşık 2 ton altın, gümüş ve bakır gerekiyor
Olimpiyat Oyunları’na madalya üretmek ise, 2012’deki Londra Olimpiyatları’ndaki verilerle daha net bir görüntü oluşturuyor. Toplam 9,6 kilo altın, 1.210 kilo gümüş ve bronzun üretilmesindeki ana madde olan bakırdan 700 kilo kullanılmış.

Fikrin önündeki tek engel ise, geri dönüşüm sayesinde verilen indirimler ve bazı şirketlerin bu geri dönüştürülebilir malzemeleri kendi toplamaları. Yani yeni elektronik cihazlar üretiminde kullanım, bir engel oluşturmuyorsa, Japonya bu fikri gerçekleştirerek Olimpiyat Oyunları’nda bir ilki gerçekleştirebilir ve diğer ülkelere de örnek olabilir.