in

Karşılaştırma: Samsung Galaxy S20 Plus mı iPhone 11 Pro Max mi daha iyi?

S20 Plus iPhone 11 Pro karşılaştırması
S20 Plus iPhone 11 Pro karşılaştırması

S20 Plus iPhone 11 Pro karşılaştırması için her iki telefonun özelliklerinin bir araya getirilmesi ve avantajları ile dezavantajlarının ortaya koyulması gerekir. Sizler için hazırladığımız bu yazıya bakarak, hangi modelin sizin için en uygun olduğunu görebilir ve yeni telefonunuzu ona göre seçebilirsiniz. 

Galaxy S20 Plus ve iPhone 11 Pro Max karşılaştırması

Akıllı telefonların 2020 yılında özellik bakımından hangi seviyeye ulaştıklarını görmek için, Apple ve onun en zorlu rakibi Samsung tarafından çıkarılan son telefonlara bakmak yeterlidir. Bu iki dev marka, en iyiyi akıllı telefonu çıkarabilmek içini büyük yarışa girmiş ve teknolojinin geldiği son noktadan olabildiğince faydalanmıştır.

Peki Samsung’un amiral gemisi olarak gösterilen S20 Plus ile Apple’ın en gelişmiş telefonu iPhone 11 Pro Max arasındaki farklar nelerdir? Galaxy S20 Plus iPhone 11 Pro Max karşılaştırması yapılırsa, hangi telefon galip çıkar? Özetle Samsung Galaxy S20 Plus mı iPhone 11 Pro Max mi daha iyi?

Şayet siz de bu soruların yanıtlarını arıyorsanız, sizler için hazırladığımız bu yazıya bir göz atmanızda fayda var. İşte tasarım, kamera, hız, pil ve fiyat  konuları baz alınarak yapılan S20 Plus iPhone 11 karşılaştırması. 

Karşılaştırma: Samsung Galaxy S20 Plus mı iPhone 11 Pro Max mi daha iyi?

Tasarım

Samsung Galaxy S20 Plus ve iPhone 11 Pro Max modellerinin her ikisi de ön yüzeyi tam anlamıyla kaplayan bir ekrana sahip. Fakat Galaxy S20 Plus’ın 6.7 inçlik ekranı iPhone 11 Pro Max’in 6.5 inçlik ekranından yüzde 3 daha büyük.

Her iki telefonun ekranı da OLED teknolojisine sahip. Bu da renklerin daha canlı ve daha iyi bir şekide görünmesini sağlıyor. İnç başına düşen pixel sayısında ise Samsung bir adım öne çıkıyor. S20 Plus’ın inç başın sunduğu pixel sayısı 511 iken bu rakam iPhone 11 Max Pro’da 458’de kalıyor.

Ekran tarafında Galaxy S20 Plus’ı, iPhone 11 Max Pro’dan ayıran en önemli özellik ise, 120 Hz’lik bir ekran yenileme hızına sahip olması.  S20 Plus bu sayede çok sayıda ekran aktivitesinde kullanıcısında daha iyi bir deneyim sunmasını sağlıyor. iPhone 11 Pro Max’in ise 60 Hz’lik bir ekran yenileme hızı bulunuyor.

Buna ek olarak, Galaxy S20 Plus, iPhone 11 Pro Max’in aksine, minimum kamera kesimi nedeniyle gerçek bir uçtan uca ekran tasarımı sunuyor. iPhone 11 Pro Max, ekranının üst kısmındaki büyük çentik nedeniyle bu görünümü sağlayamıyor.

Karşılaştırma: Samsung Galaxy S20 Plus mı iPhone 11 Pro Max mi daha iyi?

Kamera

iPhone 11 Pro Max, önceki yıllarda çıkan modellerin aksine üç kameralı bir yapıya sahip bulunuyor. Geniş açılı lenslerle birlikte gelen bu model, ultra geniş 120 derecelik bir açıya sahip bulunuyor. iPhone 11 Pro Max’in arka tarafında yer alan üç kameranın her biri 12 megapiksel. Ana kamerada ise portre aydınlatma ve gece modu gibi özellikler yer alıyor.

Galaxy S20 Plus da iPhone 11 Pro Max gibi oldukça iddialı bir kamera yapısına sahip bulunuyor. S20 Plus’ta da 3 adet kamera bulunuyor. Bu üç kameradan ikisi 12 megapiksellik bir çözünürlüğe sahip iken üçüncü kamera 64 megapiksellik yüksek bir çözünürlük sunuyor.

30X’e kadar yakınlaştırma imkanı sunan Galaxy S20 Plus, oldukça gelişmiş bir gece modu ve ‘Single Take’ şeklinde isimlendirilen bir özellikler birlikte geliyor. Bu özellik, anlık olarak çekilen fotoğraf ve videoları birkaç farklı mod kullanarak yakalıyor. Böylelikle kullanıcılar daha sonra çektikleri fotoğraf ve videolar için farklı modlar seçebiliyorlar.

Karşılaştırma: Samsung Galaxy S20 Plus mı iPhone 11 Pro Max mi daha iyi?

Bağlantı ve Performans

Samsung Galaxy S20 Plus, 5G bağlantı teknolojisini destekliyor. Bu da, bu cihazın çok hızlı bir internet ağına sahip olmasına imkan veriyor. S20 Plus’taki bu 5G bağlantı özelliği, Qualcomm’un Snapdragon 865 isimli yonga setiyle sağlanıyor.

Apple’ın amiral gemisi iPhone 11 Pro Max ise henüz 5G bağlantı hızını desteklemiyor. Bununla birlikte yapılan testler, çok çekirdekli işlemlerde iPhone 11 Pro Max’in, Galaxy S20 Plus’tan yüzde 10 daha iyi bir performans sergilediğini ortaya koyuyor. 

Karşılaştırma: Samsung Galaxy S20 Plus mı iPhone 11 Pro Max mi daha iyi?

Pil Ömrü ve Depolama

Galaxy S20 Plus, iPhone 11 Pro Max’den çok daha büyük bir bataryaya sahip bulunuyor. S20 Plus’ın 4.500 mAh’lık bataryası varken, iPhone 11 Pro Max 3.969 mAh’lik bir pil kapasitesi sunuyor.

Depolama konusuna bakıldığında ise, Galaxy S20 Plus’ın 128 GB’tan 512 GB’a varan bir dahili depolama seçeneği sunduğu görülüyor. Cihaz ayrıca 1 TB’lık ek depolama alanı sağlayan bir microSD yuvasıyla geliyor. iPhone 11 Pro Max ise kullanıcılarına 64 GB, 256 GB ve 512 GB dahili depolama alanı seçenekleri sunuyor.

Diğer Özellikler

Her iki cihazda da iki nano SIM kartla Çift SIM özelliği bulunuyor. Galaxy S20 Plus, Samsung’un DeX özelliği ile cihazınızı masaüstüne çevirebilmenize imkan tanıyor. Cihazda, ayrıca ağ depolama özelliği yer alıyor. Bu sayede kurumsal kullanıcılar, dosyalarını kaydederken şirket sunucularına erişebiliyor. Bu da üçüncü taraf bulut hizmetlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor.

iOS 13 ile birlikte gelen iPhone 11 Pro Max’e gelen Kullanıcı Kaydı (User Enrollment) özelliği ise, iş alanında oldukça önemli bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar kendi kişisel verileri ile iş verilerini ayırabiliyorlar.

Fiyat

Galaxy S20 Plus ile iPhone 11 Pro Max arasında fiyat yönüyle de çok ciddi farklar bulunuyor. Samsung’un amiral gemisi Galaxy S20 Plus, yalnızca 1.349 dolardan başlayan fiyatlarla satılırken, iPhone 11 Pro Max’in başlangıç fiyat 1899 doları buluyor.

İki cihazın fiyatları arasındaki uçurum Türkiye’de de görülüyor. Galaxy S20 Plus Türkiye’de 7.900 TL’den başlayan fiyatlarla satılırken, iPhone 11 Max Plus’ın satış fiyat 11.500 TL’den başlıyor.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Karşılaştırma: Xbox Series X mi PS5 mi daha iyi?