in

Koronavirüs endişesi: E3 oyun fuarı iptal edildi

E3 oyun fuarı, resmi olarak iptal edildi. Gelişme, ESA (Eğlence Yazılımları Birliği) tarafından da doğrulandı.

Oyun fuarının bu yıl devam edip etmeyeceğine dair çeşitli söylentiler kamuoyunda yer alıyordu. ESA tarafından yapılan açıklamada, etkinliğin koronavirüs endişeleri nedeniyle iptal edildiği duyuruldu:

“Katılımcı şirketler, çalışanlarımız ve iş ortaklarımız ile sağlık ve güvenlik konusunda yaptığımız görüşmelerin ardından, 9-11 Haziran tarihlerinde Los Angeles’ta yapılması planlanan E3 2020’yi iptal etme kararı aldık.

Kovid-19 virüsü ile ilgili artan endişelerin ardından, bu benzeri görülmemiş küresel durum karşısında en iyi yolun etkinliğe devam etmek olduğunu hissettik. Ancak etkinliği, hayranlarımız ve destekçilerimiz için yapamamış olmaktan ötürü hayal kırıklığı içindeyiz. Biliyoruz ki, sahip olduğumuz bilgilere dayanarak doğru bir karar verdik.”

E3 2020 etkinliğinin her sene düzenlendiği Los Angeles şehrinde, koronavirüs salgını nedeniyle acil durum ilan edildi. E3 2020’nin, 9 Haziran ile 11 Haziran tarihleri arasında Los Angeles Kongre Merkezi’nde düzenlenmesi bekleniyordu. Etkinlik, 1995 yılından bu yana, ilk defa olmayacak.

E3 oyun fuarı iptali sürpriz olmadı

E3’ün iptali büyük bir sürpriz olmadı. Nitekim, ESA tarafından bu etkinliğin iptal edileceğine ilişkin bilgiler paylaşılıyordu. Bundan ayrı olarak, teknoloji etkinlikleri dünyasındaki iptaller, oyun konferanslarının ertelenmesi de sektörde bir domino etkisi yarattı. E3 için, birtakım sahne arkası anlaşmazlıkların olduğu da iddia ediliyordu.

E3 neden önemli bir etkinlik?

E3, oyun dünyası için takvimin en önemli etkinliği. Etkinlikte Microsoft, Nintendo ve diğer büyük şirketler, yakında piyasaya çıkaracağı oyunlar ve donanımlarının lansmanını yapıyor.

E3 2020 ise, son yılların en önemli etkinliklerinden birine ev sahipliği yapacaktı. 2020’nin sonlarında piyasaya sürülmesi beklenen PS5 ve Xbox Series X ile, yeni konsollar için birçok oyunun tanıtımının E3’te yapılması bekleniyordu. E3 2020’ye katılan şirketler içinde Microsoft ve Nintendo’nun yanı sıra Warner Bros, Bethesda, Sega ve Ubisoft gibi sektörün büyük oyuncuları da vardı.

Şirketler kendi etkinliklerini düzenleyecek

Büyük teknoloji etkinliklerinin iptalinin ardından, şirketlerin kendi tanıtım etkinliklerini düzenleyecekleri konuşuluyor. Xbox patronu Phil Spencer, Microsoft’un kendi “Xbox dijital etkinliğini” düzenleyeceğini doğruladı. Etkinliğin tarihi henüz net olmazken, birkaç hafta içinde açıklanacağı belirtildi.

Bu arada etkinlik organizatörü ESA, katılımcılara tam para iadesi konusunda bilgi vereceğini aktardı.

Organizatör kurum, çevrimiçi deneyim üzerinde çalışıyor

E3 2020’nin iptalinin ardından ESA, yayıncıların ve geliştiricilerin duyurularını yapabilmesine olanak tanımak adına, şovu çevrimiçi olarak sunmak için çalışıyor. Birlik, yaptığı açıklamada “Haziran 2020’de, sektör duyurularını ve haberlerini göstermek için çevrimiçi bir deneyimi koordine etmek için, üyelerimizle çeşitli seçenekler üzerinde çalışıyoruz” ifadesi kullanıldı.

İlginizi çekebilir:  Keepnet koronavirüs salgını döneminde ücretsiz eğitimler sunuyor