in

Koronavirüs etkisiyle akıllı telefon satışları yüzde 14 düştü

koronavirüs etkisi ile akıllı telefon satışları düştü

Koronavirüs akıllı telefon satışları üzerinde olumsuz etki yarattı. Counterpoint’in Perşembe günü yayınladığı raporda, küresel akıllı telefon satışları için koronavirüs salgınının etkisi ile yüzde 14 azalma yaşandığı ifade edildi.

Çin’de ortaya çıkan salgının ardından birçok şirket, perakende mağazalarını kapatma kararı almıştı. Şubat ayında, Çin’deki mağazalarını kapatan Apple’ın, Çin pazarında en az 500 binden fazla satış kaybının yaşadığı ifade ediliyor.

Ülkedeki genel durum da iç açıcı değil. Koronavirüs sonrası Çin’de Şubat ayında, geçen yılın aynı ayına göre telefon satışları yüzde 38’lik bir düşüş yaşadı. Mart ayının sonlarına doğru ise birçok mağazanın yeniden açılması ile birlikte küçük iyileşme belirtileri kendini gösteriyor.

Salgına karşı etkili bir şekilde mücadele eden Güney Kore’de de iyileşme belirtileri ortaya çıkıyor ancak Counterpoint analisti Jean Park, koronavirüs için “en kötüsü henüz gelmedi” yorumunda bulundu.

Dünya çapında akıllı telefon satışları konusundaki düşüş, beklenen bir gelişmeydi. Küresel salgının etkisi ile tedarik ve lojistik tarafındaki aksamalar, insanların satın alım algılarının değişmesi satışların düşmesini etkiledi. Apple’ın en önemli tedarikçilerinden, iPhone üretimini yapan Foxconn, Hindistan’daki operasyonlarını hükümet emirleri doğrultusunda askıya alacağını açıklamıştı.

İlginizi çekebilir:  ABD cihaz ve otomobil hack’lemeyi serbest bıraktı