in

BKM’nin çoğunluk hisseleri Merkez Bankası’na devredildi

Merkez Bankası, hisse devriyle BKM hakim ortağı oldu, Soner Canko görevinden ayrıldı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) yaptığı açıklamayla, Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) çoğunluk hisselerini devralarak hakim ortak oldu.

Açıklamada hisse devrinin, 6493 sayılı kanunun 8. maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca yapıldığı belirtilirken, şu ifadelere yer verildi: “TCMB, ödemeler altyapısına ve yenilikçi iş yapış yöntemlerine ilişkin önemli geliştirme alanları belirlemiştir. Bu doğrultuda yapılacak çalışmalar açısından BKM’nin, mevcut durumda üstlendiği ve temel olarak kartlı ödemeler alanına odaklanan rollerine ilave olarak önemli görevler üstlenmesi planlanmaktadır.”

TCMB, geçen yılın kasım ayında kabul edilen kanunla BDDK’nın (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun kapsamındaki görev ve yetkilerini devralmıştı. Bu açıklamayla Merkez Bankası, BKM tarafından gerçekleştirilen çalışmaları da bünyesinde yürütecek.

BKM, yaptığı açıklamayla BKM Genel Müdürü Soner Canko’nun da görevinden ayrıldığını belirtti. Canko, 25 Temmuz 2011’den bu yana BKM’nin genel müdürü olarak görev yapıyordu. BKM, 1 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla BKM Genel Müdür Yardımcısı olan Celal Cündoğlu’nun vekaleten Genel Müdür olarak atandığına da açıklamada yer verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adjust Global, Türkiye ofisine 2 yeni atama