in

Mozilla, Firefox Send ve Firefox Notes hizmetlerini sonlandırıyor

Mozilla, Firefox Send ve Firefox Notes servislerini kapatıyor
Mozilla, Firefox Send ve Firefox Notes servislerini kapatıyor

Mozilla, bugün yaptığı bir açıklamayla Firefox Send ve Firefox Notes hizmetlerini tamamen sonlandıracağını açıkladı. Mozilla sözcüsü “Her iki servis de hizmet dışı bırakılacak. Ve artık ürün ailemizin bir parçası olmayacak” ifadelerini kullandı.

Mozilla Firefox Send

Firefox Send, Mozilla tarafından sunulan ücretsiz bir dosya paylaşım hizmetiydi. Pek çok kişi tarafından sıklıkla kullanılan bu Firefox Send, şifreli formatlarda dosya paylaşımını destekleyen yalnızca bir kaç hizmetten bir tanesiydi.

2019 yılının Mart ayında başlatılan hizmet, kısa zamanda özel bir hayran kitlesi kazandı. Fakat daha sonra bazı kişi ve gruplar, bu servisi kötü amaçlı yazılımlar için kullandı. Bu tür faaliyetlerin çoğalmasıyla birlikte, Mozilla bu servisini bu yazın başlarında askıya aldı.

Mozilla, o dönem yaptığı açıklamada Firefox Send’in kapatılmasının geçici olduğunu söylemiş ve kötü amaçlı yazılım işlemlerinde kullanılmasının engellenmesi için bazı çalışmalar yapılacağının sözünü vermişti. Fakat bundan haftalar sonra, Mozilla’nın ticari ürünlere odaklanma çabasının bir sonucu olarak 250’den fazla kişi işten çıkarıldı.

Böylelikle Firefox Send’i yeniden tasarlayacak personelin pek çoğu işten çıkarılmış oldu. Kalan personeller ise Mozilla VPN, Firefox Monitor, Firefox Private Network gibi ticari ürünler üzerinde çalışmak durumunda kaldı. Sonuç olarak Mozilla, Firefox Send’i kapatmak zorunda kaldı.

Mozilla Firefox Notes

Mozilla Firefox Notes, Firefox tarayıcıları arasında şifrelenmiş notları kaydetmenin ve senkronize etmenin bir yolu olarak ortaya çıktı. Bu hizmet hem bir Android uygulaması hem de bir tarayıcı uzantısı olarak sunuluyordu. Fakat benzeri nedenlerden ötürü Mozille, Firefox Notes servisini de devre dışı bırakmak durumunda kaldı.

Bir Mozilla sözcüsü bugün yaptığı açıklamada, Ekim ayının sonlarında, Android Notes uygulamasını ve senkronizasyon hizmetini tamamen kullanımdan kaldıracaklarını açıkladı.

Bununla birlikte Firefox Notes, mevcut yüklemeler için masaüstü tarayıcı uzantısı olarak kullanılmaya devam edecek. Mozilla, kullanıcılarına, Firefox Notes’daki notlarını dışarıya aktarma seçeneği sunacak. Fakat bundan sonra Firefox Notes, Mozilla tarafından barındırılmayacak ve yeni cihazlara yüklenemeyecek.

Mozilla, Firefox Send ve Firefox Notes hizmetlerini sonlandırması, her iki hizmeti de aktif bir şekilde kullanan kişiler tarafından üzüntüyle karşılanmış durumda. Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere, çok sayıda çalışanını işten çıkarmak durumunda kalan şirket, şu an için ticari ürünlere odaklanmış durumda.