Teknoloji

Netflix aktif olmayan hesapların aboneliğini iptal edecek

Yazı:  | 

Netflix abonelik iptali otomatik hale geliyor. Dünyanın en popüler yayın platformlarından biri haline gelen Netflix, dün yaptığı açıklamayla bir yıldan fazla bir süredir aktif olmayan fakat abonelikleri devam eden müşterilerinin aboneliğini otomatik olarak iptal edeceğini duyurdu.

Kullanmadığı halde abonelik için ödeme yapan kullanıcılarını düşünen Netflix, takdire şayan bir adım attı. Kullanıcılarının boş yere ödeme yapmasını önlemek isteyen Netflix, bir yıldan uzun bir süre boyunca herhangi bir içeriğe erişmemiş hesapların aboneliklerini iptal edecek.

Abonlik iptal işlemi otomatik olarak gerçekleştirilecek. Herhangi bir kullanıcının aboneliği iptal edilmeden önce, kendisine aboneliğini devam ettirip ettirmek istemediğini soran bir bildiri gönderilecek. Söz konusu bildiriyi yanıtsız bırakan kullanıcıların abonelikleri Netflix tarafından iptal edilecek.

Söz konusu kararı ‘İstediğimiz son şeyin insanların kullanmadığı bir hizmet için ödeme yapması’ sözleriyle duyuran Netflix, bu girişimle bunun önüne geçeceklerini ve insanların uzun süredir kullanmadığı bir hizmete boşuna para ödemelerini engelleyeceklerini ifade etti.

İlgili açıklamada gerçekleştirilecek olan bu otomatik iptal işlemiyle birlikte kullanıcı sayısında önemli bir değişikliğin olmayacağını da belirten Netflix, bir yıldan uzun bir süredir aboneliği bulunan fakat herhangi bir içeriğe erişmeyen kullanıcıların sayısının oldukça az olduğunu açıkladı.

Netflix tarafından yayınlanan verilere göre söz konusu kesim, toplam sayının yalnızca yüzde 0,5’lik bir kısmını oluşturuyor. Netflix’in Mart ayından itibaren 182 milyondan fazla aboneye ulaştığı düşünülürse, bu sayının bir kaç yüz bin kullanıcıyı geçmediği söylenebilir.

E-posta ve bildirim gönderilecek

Netflix bu haftadan itibaren, ilgili şartları taşıyan kullanıcılarına e-posta yoluyla ulaşacak. Bununla birlikte kullanıcıların hesaplarına da bir bildirim gönderecek. İlgili e-postalarda kullanıcıya aboneliğinin 1 yıldan bir süredir aktif halde olduğu ve aynı süre zarfında herhangi bir içeriğe erişilmedi bildirilecek. Ve aboneliklerini devam ettirip ettirmek istemedikleri sorulacak. Bu e-postayı yanıtsız bırakan kullanıcıların abonelikleri ise otomatik olarak iptal edilecek.

Koronavirüs ile birlikte popülerliğini daha da artıran ve dünya çapında yüz milyonlarca aboneye ulaşan Netflix abonelik iptali ile ilgili bu kararıyla pek çok kesim tarafından takdirle karşılandı. Netflix, bu girişimiyle sadık müşterilerine olan güvenini gösterdi. Ve kullanıcılarının yararı için nelerden feragat edebileceğini göstermiş oldu.