Teknoloji

NVIDIA GeForce Now açıldı: Herkes, her yerden oyun oynayabilecek

Yazı:  | 

NVIDIA’nın uzaktan oyun (game streaming) hizmeti GeForce Now sonunda açıldı.

NVIDIA, 2015 yılında GeForce Now adlı Shield cihazları aracılığıyla çarpıcı bir uzaktan oyun hizmeti başlattı. Bu hizmet, ağ üzerinden Shield cihazlarda (konsollar, tabletler veya TV) PC oyunları oynamaya izin veriyordu. NVIDIA sunucularında çalışan oyunları internetin herhangi bir yerinden oynamamızı sağlıyordu.

Bir ücretsiz bir ücretli (3 ay deneme süresiyle) abonelik seçeneği

Birkaç yıl boyunca hizmet bir oyun oynama kuyruğuyla (300 binden fazla beta test kullanıcısıyla) beta olarak kaldı. NVIDIA, bugün GeForce Now’ı herkese açık hale getirdi.

Oyun akışı hizmeti iki abonelik seçeneği sunuyor: 1 saatlik oturumlar için oynamanıza izin veren, standart erişime sahip tamamen ücretsiz bir paket ve aylık 4,99 ABD doları ile abone olunabilen Founders paketi.

Founders üyeliği, oyunlara öncelikli erişim, 6 saate kadar kesintisiz oturum gibi bazı avantajlara sahip. Ücretli servise abone olanlar, uyumlu oyunlarda NVIDIA’nın Raytracing teknolojisi RTX’ten de yararlanabiliyor. Founders aboneliği, 3 aylık ücretsiz deneme sürümü sonrasında başlıyor.

iPhone ve iPad hariç her şeyde çalışıyor

GeForce Now, Shield cihazların yanı sıra, Windows PC’lerde, Mac’lerde, Android tabletlerde ve telefonlarda çalışacak. Ayrıca, 2020 içerisinde Chromebook’lar tarafından da kullanılabilecek.

GeForce Now’ın çözünürlüğü 1920×1080 pikselde 60 fps, ayrıca H.264 ve H.265 codec’lerini de (oyuna bağlı olarak) kullanıyor. Kalite, ücretsiz plan için de aynı, bu nedenle performans veya kalite açısından hiçbir fark olmayacak (Raytracing hariç).

En az 20 Mb/sn hızında internet bağlantısı gerekiyor

GeForce Now uzaktan oyun hizmeti, stereo ses desteği ve uyumlu ses sistemlerine sahip olanlar için 5.1 çevresel ses desteğine sahip. Buna ek olarak, tatmin edici bir deneyim elde etmek için 20 ila 30 Mb/sn’lik bir bağlantı gerekiyor, ancak şirket 50 Mb/sn hız öneriyor.

Oyun kataloğuna gelince, ücretli oyunlardan ücretsiz oyunlara kadar yüzlerce oyun mevcut olacak. Tüm oyunlar en son sürümde ve yamalanmış olacak. GeForce Now’ın en güzel yanı ise bunları cihazınıza yüklemenize gerek olmaması. Aslında, oynamak için cihazda sadece 100 MB depolama alanı olması yeterli.

Oyunlar kiralanmayacak, sizin olacak ve Steam ile Origin’i de destekleyecek

Yukarıda saydıklarımıza ek olarak, satın alınan oyunlar kullanıcıya ait olacak ve diğer platformlarda olduğu gibi sistem benzer diğer hizmetlerde olduğu gibi kiralamayla çalışmayacak.

Origin veya Steam de dahil olmak üzere diğer platformlardan oyun oynamak da mümkün olacak. Sıkı durun, GeForce Now’da satın alınan oyunları diğer platformlarda satın almak gerekmeyecek. Ayrıca oyunlar sadece İngilizce olmayacak, dil seçenekleri de sistemde kullanılabilecek.

GeForce Now’ın Kuzey Amerika ve Batı Avrupa’da sunucuları mevcut. Ancak şirket, yeni sunucularda GeForce Now’ı sunmak için Rusya (gfn), Japonya (Softbank) ve Kore’deki (LGU+) diğer tedarikçilerle de anlaşma imzaladı.

GeForce Now, henüz Türkiye’de olmayacak, ancak ileride kim bilir?..