in

Oppo katlanan telefon modelleri için 4 patent aldı

Oppo katlanan telefon modelleri ile geliyor: 4 patent alındı

Oppo katlanan telefon modelleri, şirketin akıllı telefon pazarında popüler hale gelen tasarım trendine ayak uydurmak istediğini gösterecek. Katlanabilir ve esnek ekranlar, pazarda bir tasarım evrimi yarattı. Yakın zamanda yayınlanan bazı Oppo patentleri, şirketin gelecekte nasıl akıllı telefon konseptleri ortaya koyabileceğine dair fikir veriyor.

Oppo katlanan telefon modelleri için dört patent başvurusu yaptı

Çinli telefon üreticisi Oppo, katlanabilen ekrana sahip telefonların yer aldığı dört tasarım patenti ile, Japonya patent ofisine başvuru yaptı. Tasarımlar, blok benzeri bir yapı yardımıyla çeşitli durumlara göre katlanabilen akıllı telefon ekranlarını içeriyor.

İlk patent (aşağıda yer alan) ortasında ve üzerinde bir menteşe bulunan altı bölünmüş bloktan oluşan bir telefonu gösteriyor. Ekranın bir kısmını açık tutmak için telefon, kapaklı bir kapak gibi katlanabilir ya da üstte kısmen kapanabilir görünüyor. Kameralar en alttaki blokta yer alırken, ekrana bakıldığında her zamaki görünüm ortaya çıkıyor. Şarj bağlantı noktası ve hoparlörler, kameraları barındıran son bloğun altında yer alıyor.

Oppo’nun ikinci patent başvurusunda, altı bloğa bölünmüş zikzak katlanabilen bir telefon görünüyor. Hem içe hem de dışa katlama için esnek bir ekran ve iki menteşenin kullanıldığı modelde, tamamen katlanmış bir form söz konusu olursa ekranın bir kısmı dışa, bir kısmı ise gövdeye bakıyor. Cihaz ayrıca, kısmen katlanarak telefonun bir kısmının stant olarak kullanılmasını sağlıyor. Bu modelde kamera modülü, ilk bloğun dış kısmında yer alıyor.

Üçüncü patent başvurusu, altı yerine sekiz bloğa bölünmüş, daha uzun bir telefon modelini karşımıza çıkarıyor. İki menteşeli mekanizma sayesinde telefon, içe doğru ya da üstten kısmen katlanabiliyor.

Dördüncü patent, sekiz bloklu bir yapıya ve çift menteşeye sahip, diğer modellere benzer bir tasarım içeriyor. Ancak bu modelde üçüncü patentteki modelin aksine bir kamera kurulumu yer alıyor.

Oppo katlanan telefon modelleri için yapılan patent başvurularının, telefonların nihai tasarımına çok yakın olsa da sadece bir patent olduklarını ve üretim aşamasına geçilme konusunda bir garantinin olmadığını bilmek gerekiyor. Bununla birlikte, katlanan telefonların popülerliği arttıkça ve kullanıcılar için daha erişilebilir bir hale geldikçe, gelecekte bazı sıra dışı tasarımlarla karşılaşacağımızı söylemek sürpriz olmaz.

Katlanan ekrana sahip telefon modelleriyle ilgili önemli bir zorluk, şu aşamada dayanıklılık. Daha önce katlanabilir ürünlerde menteşe kaynaklı sorunlar yaşandı. bu nedenle birden fazla menteşenin dahil edildiği tasarımlar, geçmişteki ürünlere göre daha dayanıklı katlanan ürünlerle tanışmamıza neden olabilir.