Teknoloji

Oscar kazanan yazar MacBook klavyesinden şikayetçi

Yazı:  | 

Jojo Rabbit ve Thor: Ragnarok filmlerinin yönetmeni Taika Waititi, Uyarlama Senaryo dalında Oscar kazandıktan sonra, gazetecilere MacBook klavyesi şikayet etti. Yazarlarla konuşulan panelde yazarların neyi talep etmesi gerektiği sorulduğunda, Waititi, Apple‘ın dizüstü bilgisayar klavyelerine laf attı.

Waititi şöyle dedi: “Apple‘ın bu klavyeleri düzeltmesi gerekiyor. Üzerine yazmak imkansız – eskisinden de kötüleşti. PC’lere geri dönmek istememi sağlıyor. Çünkü PC klavyelerinde tuş geribildirimi çok daha iyi. PC kullananlar elini kaldırsın. (Onlar) ne hakkında konuştuğumu iyi biliyor. PC klavyeleri çok daha iyi. Bu Apple klavyeler çok korkunç.”

MacBook klavyesi birçok kullanının şikayet konusu

MacBook klavyesi birçok kullanıcı tarafından şikayet konusu oldu

Sözlerine “Omuz sorunlarım var” diye devam eden Waititi, “Yeni Zelanda’da RSI (Repetitive Strain Injury – Tekrarlayan kas incinmesi) için OOS (Mesleki Aşırı Kullanım Sendromu) terimi de kullanılıyor. Apple‘ın bu klavyeleri düzeltmesi gerekiyor. ABD Yazarlar Birliği’nin adım atması ve aslında bir şeyler yapması gerekiyor” dedi.

Waititi, muhtemelen 2016’da MacBook Pro serisinde karşımıza çıkan düşük yükseklikteki kelebek tarzı klavyelere atıfta bulunuyor. Ancak bu klavye Apple tarafından daha önce de kullanıcılara sunulmuştu. İlk olarak 2015’te 12 inç MacBook’u süsleyen klavye, yıllardır bazı Mac kullanıcıları için bir sorun oldu, hatta bu sebeple şirkete dava bile açıldı.

2019’un başında, Kaliforniya’daki San Jose Bölge Hakimi Edward Davila, Apple‘ın sorun giderme programının MacBook tasarım hataları için “etkili bir düzeltme” sağlamadığı veya onarım ararken müşterileri yaptığı harcamaları tamamen telafi etmediği iddialarıyla yüzleşmesi gerektiğini söylemişti.

Waititi’nin Apple‘ın düşük yükseklikte tuşlara sahip “kelebek” klavye kullanan yeni 16 inç MacBook Pro’yu kullanıp kullanmadığı belirsiz . Ancak kelebek klavyeler neredeyse beş yıldır dizüstü bilgisayarlarda satılıyor ve birçok kullanıcı bu klavyede uzun süre yazı yazma konusunda şikayetçi.