in

PlayStation 4 Pro ile 4K devri başlıyor

Sony, düzenlediği etkinlikle daha güçlü bir işlemciye ve daha yüksek çözünürlüklü grafik yeteneklerine sahip yeni oyun konsolu PS4 Pro’yu tanıttı. PlayStation 4 Pro, uzun süredir beklendiği gibi, 4K çözünürlük sunarken, orijinalinden daha ince PlayStation isteyenlere de PS4 Slim seçeneği sunuldu.

PS4 Pro ne zaman piyasaya çıkacak ve fiyatı ne kadar olacak?
Neo kod adıyla hazırlanan PS4 Pro, 10 kasımda 399 dolar fiyatla satışa çıkacak. PS4’ün yerini almayacak, yanyana satılacak olan cihaz için çıkan oyunlar, artık eski sayılan konsolda da oynanabilecek.

Yeni GPU sayesinde 4K’nın yanı sıra HDR video da görüntüleyebilen konsolun sabit diski 1 TB kapasiteli olacak.

PlayStation 4 Pro

Eski oyunlar da daha detaylı görüntülenecek
Tanıtımda Spider-Man ve Deus Ex: Mankind Divided gibi oyunları 4K oynatan konsolun baş mimarı Mark Cerny, PS4 Pro’nun PS4 için gelişitirilmiş oyunlarda dahi daha fazla detay görüntüleyeceğinin altını çizdi.

PS4 Pro’da hangi oyunlar 4K olacak?
Call of Duty: Infinite Warfare, Modern Warfare: Remastered da konsolun çıkışıyla 4K oynanabilecekken, Battlefield 1 ve FIFA 16 bu yılın sonunda yüksek çözünürlüğe geçiş yapacaklar. Mass Effect: Andromeda ise önümüzdeki sene 4K destekleyecek.

Sanal gerçeklik de gelişiyor
PlayStation VR adlı sanal gerçeklik deneyimini de geliştirecek olan yeni konsol için, YouTube ve Netflix’in de PS4 Pro’ya özel yeni uygulamalarını geliştirdikleri belirtildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kurumsal teknoloji trendleri 2020'de yazılım ağırlıklı

Aynısının incesi: PlayStation 4 Slim
Tasarım dışında her şeyi PlayStation 4 ile aynı olan PlayStation Slim, 4K’ya geçmek için acele etmeyenleri hedefliyor. Cihaz orijinalinden yaklaşık bir buçuk cm daha ince,  iki cm daha kısa ve yüksekliği de yine bir buçuk cm kadar daha az.

Sony güç düğmesi ile Blu-ray çıkartma düğmelerinin yerini de değiştirmiş. Önceden dokunmatik olan bu düğmeler eskisi gibi fiziksel düğme olarak karşımıza çıkacak.

Cihaza PS4 Slim denilse de PlayStation 4 olarak satılacak. Yani orijinal konsolun yerini alacak.

PS4 Slim (PlayStation 4) ne zaman piyasaya çıkacak ve fiyatı ne kadar olacak?
299 dolar fiyatla satılacak olan ince PS4, 15 eylülde satışa çıkacak.