in

Plex, yeni bir dizi ve film izleme platformu geliştiriyor

plex dizi film

Yeni dizi ve film izleme platformu Plex, Netflix, Amazon ve Disney gibi platformların içeriklerini tek bir çatı altında toplamak istiyor. Plex’in yaratıcıları, platformu diğer tüm platformlar için bir buluşma merkezi haline getirmek istiyor.

2019 yılının sonlarında streaming platformunu açan Plex, düşünülenin aksine yeni bir şirket değil. Hatta, dünya çapında oldukça bilinen bir multimedya sunucu yazılımının da sahibi.

Tıpkı eskiden film dolu disk sürücülere sahip olanlarımız gibi, Plex sunucuları bu mantıktan yola çıkarak buna görsel bir arayüz ekledi. Şimdi ise geliştirdikleri bu platform ile benzer tüm platformları tek bir çatı altında toplamayı umuyorlar.

Plex, lansmanı içi Apocalypse Now! ve Terminator 2 gibi bazı içerikleri ücretsiz sundu. Platformu ücretsiz kullanmayı tercih eden kullanıcılar ise  tıpkı Spotify ve YouTube’da olduğu gibi zaman zaman reklama maruz kalıyor.

Şirket, yayımladığı resmi bir blog gönderisinde yeni servisleri ile ilgili bazı detaylar verdi. Görünüşe göre Plex konu ile ilgili oldukça hırslı ve yaratmak istedikleri platformun herkes için bir alan olmasını istiyor. Eğer bir kullanıcı Netflix, Amazon ya da Plex’ten bir içeriği izlemek istiyorsa bunu kullanıcıya sunacaklarını ve bir problem olmayacağını belirtiyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  WhatsApp Android 2.20.200.3 beta güncellemesi yayınlandı, işte yenilikler

Bu yeni servis, akla gelebilecek her platformda kullanılabilecek. Android, iOS, Windows, Android Auto  gibi işletim sistemleri tarafından desteklenecek. Mac, Kodi, Amazon Fire TV, Android TV, Apple TV, Chromecast, Roku ve diğer akıllı televizyonlarda kullanılabilecek. NVIDIA Shield, Sony PlayStation, Microsoft Xbox One gibi oyun konsollarının yanı sıra Amazon Alexa, Sonos, Caavo gibi akıllı ev aletlerinde ve son olarak Oculus Go, Samsung Gear VR, Google Daydream, Lenovo Mirage Solo VR gibi VR cihazlarında da çalışacak.

Diğer platformlara yine üyelik gerekecek

Plex ayrıca müzik, podcast ve canlı yayın özelliklerini de barındıracak. Fakat platformdan Netflix ya da Amazon içeriği izlemek istenildiğinde, kullanıcının Netflix’e ya da Amazon’a özel üyeliğinin olması gerekecek.

Netflix, Amazon, Disney, Hulu ile 15-20 arası platformu tek bir çatı altında toplamayı planlayan Plex, bu sayede tüm içerikleri bir araya getirerek çok büyük bir dizi ve film izleme platformu yaratmayı hedefliyor. Şirket, bu sayede platformun herkes tarafından kullanılacağını düşünüyor.