in

PS5 DualSense ve Xbox Series X / S kontrolcüsüne Steam desteği geliyor

PS5 DualSense ve Xbox Series X / S kontrolcüsüne Steam desteği
PS5 DualSense ve Xbox Series X / S kontrolcüsüne Steam desteği

PS5 DualSense ve Xbox Series X / S kontrolcüsüne Steam desteği geldi. Bundan sonra kullanıcılar oyun konsolları için kullandıkları kontrol cihazlarını, Steam üzerinden de kullanabilecekler.

Steam, yeni özelliği sayesinde, kontrolcü desteği olmayan oyunların bile bir kontrolcü ile oynanabilmesine imkan sağlayacak. Steam tarafından desteklenen oyun kontrolcüleri arasında, Xbox One, PlayStation 4, Nintendo Switch ve Xbox 360 için üretilen resmi oyun kontrolcülerinin yanıt sıra, Logitech Razer ve SteelSeries gibi markalar tarafından üretilen oyun kontrolcüleri de yer alacak.

Oyun severler, kontrol cihazındaki her düğmeyi kendilerine göre yapılandırabilecekler. Aynı şekilde bir topluluk tarafından belirlenen yapılandırma ayarlarına da direkt olarak geçebilecekler. PS5 DualSense ve Xbox Series X / S kontrolcüsüne gelen Steam desteği, Steam Link aracılığı ile Android ve iPhone’a bağlanan oyun kontrolcülerine kadar uzayabilecek.

Verilen bilgilere göre Steam’ın son beta sürümü ile birlikte gelen PlayStation DualSense kontrolcü desteği henüz bazı gelişmiş özellikleri desteklemiyor. Buna göre söz konusu destek, uyarlanabilir tetikleri, dokunsal geri bildirimleri ve sezgisel hareket kontrolü gibi temel bazı kontrolleri içeriyor. Son yayınlanan güncellemeler ile birlikte bu özelliklerin tamamının Steam’da bulunan oyunlarda kullanılabileceği ifade ediliyor.

Xbox Series modelleri için gelen Steam kontrolcü desteği ilse, daha minimum bir düzeyde bulunuyor. Xbox için kullanılan bir kontrolcünün Steam’da bulunan bir oyun için, tam anlamıyla kullanılabilmesinin biraz daha vakit alabileceği söyleniyor.

PS5 ve Xbox Series X / S kontrolcüsü için gelen Steam desteği ne anlama geliyor?

PS5 DualSense ve Xbox Series X / S kontrolcüsüne gelen Steam desteği, bu kontrol cihazlarının, bilgisayar üzerinden, herhangi bir Steam oyunu için kullanılabileceği anlamına geliyor. Yani dileyen kullanıcılar, oyun konsolları için satın aldıkları bir kontrolcüyü, PC’de Steam üzerinden oynadıkları bir oyun için de kullanabiliyorlar.

Henüz geliştirilme aşamasında olan bu özelliğin, önümüzdeki günlerde çok daha mükemmel bir hale gelmesi ön görülüyor. Steam platformunun, oyun kontrolcüleri ile ilgili attığı bu adım, oyun severler tarafından da büyük bir takdirle karşılanmışa benziyor.