in

Safari’de web sayfasını PDF olarak kaydetme [macOS]

Safari’de web sayfasını PDF olarak kaydetme [macOS]

Safari’de web sayfasını PDF olarak kaydetme işlemini bu yazıda anlatıyoruz. 

Web sayfalarını, çeşitli ihtiyaçlarımız için PDF olarak kaydetmemiz gerekebilir. Örneğin bazen bir web sitesini çevrimdışı okumak, çevrimiçi okumaktan daha kolay olabilir. Böylece sürekli dikkat dağıtan reklamlar olmadan ya da başka bir cihaza aktararak okumak mümkün olur. Dilerseniz bu PDF dosyasının çıktısını alarak kağıttan da okuyabilirsiniz.

MacOS kullanıcıları, bir web sayfasını kolayca PDF olarak kaydedebilirler, ancak varsayılan web tarayıcısı olan Safari’de bu işlemi yapmak en kolayıdır. Safari’de web sayfasını PDF olarak nasıl kaydedebilirsiniz, bu yazıda adım adım anlattık.

Safari’de web sayfası PDF olarak kaydetme [macOS]

  • Öncelikle Safari’yi açın ve adres çubuğuna PDF olarak kaydetmek istediğiniz web sayfasının adresini girin ve sayfayı açın.
  • Ekranın üst kısmında yer alan menü çubuğunda, Dosya > PDF olarak dışa aktar seçeneklerine gidin.

  • Bu aşamada bir “kaydet” penceresi açılacaktır. Bir dosya adı yazın ya da varsayılan adı bırakın. PDF dosyasını kaydetmek istediğiniz dosya konumunu seçin ve hazır olduğunda, “Kaydet”i tıklayın.

Web sayfası, seçtiğiniz konumda PDF biçimine dönüştürülerek kaydedilecektir. Safari’de web sayfasını PDF olarak kaydetme işte bu kadar kolay.

Dilerseniz, diğer belgeleri de Mac’lerde PDF formatında kaydedebilirsiniz. Yazdırma seçeneği olan herhangi bir uygulamada, macOS’un yerleşil “PDF’e kaydet” özelliğini kullanmanız yeterlidir.