in

Skype görüntülü konuşma kaydetme [Nasıl Yapılır]

İş ve sosyal amaçlı olarak, özellikle evden çalışmanın popüler olduğu bugünlerde kullanım oranı artan Skype’ta, aramalarınızı kaydetmek sandığınızdan daha kolay. Skype görüntülü konuşma kaydetme işlemi, birkaç basit adımda yapılabildiği gibi, kaydedilmiş görüntü üzerinde pratik bir şekilde işlemler yapabilirsiniz.

Skype’ta görüntülü konuşma kaydetme için, geçmişte üçüncü taraf bir program kullanmanız gerekiyordu. Ancak şimdi Skype, masaüstü, mobil ve web için yerleşik bir görüşme kaydetme özelliği sunuyor. Kayıt özelliği, şu anda 30 günlük bir periyot için geçerli.

Çağrı kaydı Windows, macOS, Linux, iOS ve Android için Skype sürümlerinde çalışıyor. Web için Skype’ta da bu özellik çalışsa da, tarayıcılar konusunda biraz seçici. Skype görüntülü konuşma kaydetme, webde sadece Google Chrome ve Microsoft Edge için geçerli.

İster masaüstü ister web için Skype’ı kullanın, videoları kaydetme ve yönetme süreci hemen hemen aynıdır. Yalnızca mobil uygulamalarda belirli farklılıklar var.

Skype içinde görüntülü konuşma kaydetme

Kayda başlamak

Görüntülü konuşma kaydına başlamak için, ilk önce bilgisayarınız ya da mobil cihazınızda Skype uygulamasını açın ve sesli ya da görüntülü konuşmayı başlatın. Bağlandıktan sonra, + işaretine (ya da üç nokta simgesine) tıklayın ve “kaydı başlat” seçeneğine tıklayın. Kayda başlayınca, size ve aramayı kaydettiğiniz diğer kişiye, uyarı anlamında bir mesaj iletilir.

Kaydı durdurmak

Kaydı durdurmak istediğinizde, + işaretine (ya da üç nokta simgesine) tekrar tıklayın ve “kaydı durdur” seçeneğine tıklayın. Dilerseniz aramayı da bu esnada sonlandırabilirsiniz.

Kaydı saklamak

Kayıt durduktan sonra, siz ve görüştüğünüz diğer kişinin Skype sohbet penceresinde, kayıt saklanmaya devam eder.

Kaydı izlemek

Sohbetin içindeki küçük resme tıklayıp videoyu görüntüleyebilir, oynatabilir, duraklatabilir ya da belli bir noktaya atlayabilirsiniz. Skype görüntülü konuşma kaydetme işleminin ardından, dosya kendi penceresinde oynatılır.

Kaydı indirmek

Görüşme kaydı, Skype’ta sadece 30 gün kalmaktadır. Kalıcı olarak görüşmeyi saklamak için, bir dosya olarak kaydetmeniz gerekir. Skype masaüstü sürümünde, daha fazla seçenek için video küçük resminin sağ üst tarafındaki üç nokta simgesine tıklayın. İndirilenler klasöründe dosyayı saklamak için, “indirilenlere kaydet”i tıklayın. Farklı bir konumda kaydetmek için, “Farklı kaydet”e tıklayabilirsiniz. Dosya, görüntü yerine ses içeriyorsa MP4 video olarak kaydedilir.

Kaydedilmiş dosyayı görüntülemek

Video bilgisayara kayıt edildikten sonra, Skype’tan doğrudan dosya konumuna girebilirsiniz. Kaydedilen videoda, sohbet penceresi içinde küçük resmin yanındaki üç noktaya tıklayabilir ve “Klasörde göster”i seçebilirsiniz. İndirilen video dosyasını gösteren pencere açıldığında, MP4 dosyasını açmak için çift tıklamanız yeterli.

Kaydı paylaşmak

Video küçük resminin yanındaki üç noktalı menüyü tıklayıp, “ileri”yi seçerek kaydı bir kişiyle paylaşabilirsiniz. Aynı anda birden fazla kaydı paylaşmak isterseniz, önce menüdeki “mesajları seç” seçeneğine tıklayın. Ardından, paylaşmak istediğiniz videoların yanındaki kutuları işaretleyin ve “yönlendir”i seçin. Kişi listenizden alıcıları seçebileceğiniz bir kişi sayfası açılacaktır.

Kayıtları silmek

Bir kaydı silmek istiyorsanız, sohbette bulunan üç noktalı menüye tıklayın ve “kaldır” seçeneğine gidin. Önce “mesajları seç” seçeneğine tıklayarak, birden fazla kaydı da silebilirsiniz. Silmek istediğiniz tüm videoların yanındaki kutuları işaretleyin. Ardından da, menüden “sil”e basın.

Görüşmeleri mobil cihazda kaydetme ve paylaşma

Skype mobil uygulamasıyla, kaydedilmiş sohbeti açın ve görüşmenin küçük resmine basılı tutun. Artık kaydı fotoğraf galerinize kaydedebilir, bir Skype kişisine iletebilir ya da tamamen kaldırabilirsiniz. Tek seferde birden kayıt üzerinde işlem yapmak için, “Mesajları seç”e dokunun ve ilgili içerikleri seçin.

Üçüncü parti uygulamalar

Windows için bir alternatif: Amalto Call Recorder

Skype görüntülü konuşma kaydetme konusunda, üçüncü parti uygulamalardaki seçeneklere gelirsek, öne çıkanlardan biri Amalto Call Recorder. Amalto Call Recorder, iki farklı modele sahip. Sadece Skype için ses kaydını destekleyen ücretsiz bir sürüm ve video kaydını da içeren, 29,99 dolarlık bir ücrete sahip premium sürüm. Amalto Call Recorder’ı, 10 günlük ücretsiz deneme ile test edebilirsiniz.

Programın kullanımı oldukça basit. Başlattıktan sonra, bir Skype araması yapın. Ücretli sürümü kullanıyorsanız, görüntülü arama da yapabilirsiniz. Arama kaydedici, kayda otomatik başlamaktadır. Çağrı bittiğinde, programa geri dönüp kaydı durdurmanız yeterlidir.

Kaydı oynatmak için, dosya bağlantılarına tıklayabilirsiniz. Ses kayıtları, profilin altındaki müzik klasörüne MP3 dosyalarını otomatik kaydeder. Video kayıtları ise, Videolar klasöründe MP4 olarak saklanır.

Windows ve Mac için Callnote

Callnote ücretsiz bir uygulama olarak, Skype görüntülü konuşma kaydetme konusunda en büyük yardımcılardam. Programın en büyük kısıtlaması ise, ayda 30 ücretsiz ses ve video kaydı limiti. Eğer daha fazlasına ihtiyacınız varsa, 14 günlük ücretsiz deneme sürümünün ardından yıllık 9,95 dolar karşılığında, Callnote Premium’u tercih edebilirsiniz.

Skype sesli ve görüntülü aramalarınızı kaydetmek için, ilk etapta Callnote’u Skype’a bağlayın. Callnote’ta, bir arama başladığında her zaman bu kayda başlama, katılımcılara aramanın kaydedildiğini bildirme ve sesin yanı sıra video kaydetme gibi seçenekleri etkinleştirebilirsiniz. Aramalarınızı otomatik olarak kaydetme seçeneğini de işaretleyebilirsiniz.

Çağrınız bittikten sonra, kaydı Callnote uygulaması üzerinden oynatabilirsiniz. Dilerseniz, dosyaya Belgelerim klasörü üzerinden de erişebilir, oynatabilirsiniz. Ses kayıtları MP3 dosyası olarak kaydedilirken, video kayıtları ise MP4 formatında gelir. Görüşme dosyalarını Dropbox, Youtube, Facebook ve diğer sitelere gönderebilirsiniz.

iOS için QiuckVoice

Skype görüntülü konuşma kaydetme konusunda, iPhone ve iPad’de çalışacak bir uygulama bulmak zor. Birçok kayıt uygulaması, normal telefon görüşmelerini veya VoIP aramalarını kaydetmeye izin vermez. QuickVoice kaydedici, Skype sesli aramalarını ya da bir görüntülü aramanın sesli bölümünü kaydeden, ancak video kaydedemeyen ücretsiz bir seçenektir.

Çağrıyı kaydetmek için Skype aramanızı başlatın ve QuickVoice’taki kayıt düğmesine dokunun. Kaydın kalitesini ayarlayabilir, kaydı durdurup devam ettirebilir ya da ses seviyesini izleyebilirsiniz. Tamamladıktan sonra kaydı oynatabilir, e-posta ya da mesaj yoluyla paylaşabilir veya silebilirsiniz. 99 sentlik yükseltme, kaydı çevrimiçi yedeklemek için iCloud senkronizasyonuna olanak tanır.

Ekran yansıtma için AceThinker Mirror

Bir iOS cihazda gerçekten bir Skype görüntülü konuşmasını kaydetmeniz gerekiyorsa, en iyi seçenek ekran etkinliğinizi yansıtan ve kaydeden bir uygulama kullanmak. iPhone ya da iPad’de Skype araması yaparsanız, videoyu kaydetmek için üçüncü taraf bir uygulama kullanırsınız. Bunu yapabilen, size en fazla birkaç dolara mal olacak birçok uygulama var.

Bu seçenekler içinde yer alan AceThinker Mirror, 29,95 dolar karşılığında Windows ya da Mac bilgisayarlarda Skype görüntülü aramalarını kaydeden bir program. Satın almadan önce, AceThinker Mirror’ı ücretsiz olarak da deneyebilirsiniz. Bunun için programı başlattıktan sonra, iPhone ya da iPad’te kontrol merkezini açarak AirPlay yansıtma simgesine dokunun. PC adınızla birlikte, bir giriş göreceksiniz, girişe dokunduğunuzda AceThinker Mirror, programı yansıtmaya başlayacaktır.

Sonrasındaki aşamada, iPhone ya da iPad’de Skype araması başlatın. Bağlandıktan sonra, AceThinker Mirror’daki kayıt düğmesine tıklayın. Uygulama, bir klasör açmanızı ve dosyayı Dosya Gezgini / Bulucu’ya kaydetmenizi ister.

Android için ekran kaydedici: Apowersoft

Android işletim sistemli akıllı telefonunuzda bir ücretsiz kayıt programına ihtiyacınız varsa, Apowersoft ideal bir seçenek olabilir. Skype aramalarının kaydedebilme imkanının yanı sıra Apowersoft, Android’deki herhangi bir etkinliği de kaydedebileceğiniz bir uygulama.

Bir Skype aramasını kaydetmek için önce Ekran kaydedici’yi açın. Kayıt düğmesine basın, ardından “Şimdi başla” bağlantısına dokunun ve kayıt başkasın. Önce Skype’ı açıp sonra uygulamayı kullanarak konuşma kaydetmeye çalışıldığında, mikrofonun meşgul olduğu hata mesajı gelmektedir. Bu nedenden ötürü, arama başlamadan önce Apowersoft ekran kaydediciyi başlattığınızdan emin olun.

Kayıt bittiğinde uygulamaya giderek, “durdur” butonuna dokunun. Kaydı uygulamada oynatabilir, ya da kaydedilmiş MP4 dosyasını e-mail, Google Drive, Youtube ya da diğer siteler aracılığı ile paylaşabilirsiniz.