in

Sony’nin PS5 üretimi beklenenden daha az olacak

Sony’nin PS5 üretimi beklenenden daha az olacak
Sony’nin PS5 üretimi beklenenden daha az olacak

Yeni bir Bloomberg raporuna göre, Sony’nin PS5 üretimi, beklenenden çok daha sayıda olacak. İlgili rapora göre 2021 yılının Mart ayında kadar 15 milyon PlayStation 5 üretmeyi planlayan Sony, bu rakamı 4 milyon birim azaltarak, ilk etapta yalnızca 11 milyon PS5 üretebilecek.

Oyun severlerin büyük bir heyecanla beklediği yeni PS5 yakında çıkıyor. Çok sayıda gelişmiş özellik ile birlikte gelen yeni oyun konsolu modelinin, koronavirüs salgınından ötürü bazı üretim sorunları ile karşı karşıya kaldığı belirtiliyor. Bloomberg tarafından yayınlanan bir rapor, bu iddiaları destekliyor.

Buna göre Japon devi Sony, bir süredir üretim ile ilgili bazı problemlemlerle karşı karşıya bulunuyor. Bu problemlerin başında ise AMD yongaları bulunuyor. İddialara göre PS5 için özel olarak tasarlanan AMD yongalarının üretiminde, ancak yüzde 50 varan bir verimliliğe ulaşılabildiği ifade ediliyor. Bu da üretilen yongaların yarısının, PS5’e uygun olmadığı anlamına geliyor.

Bloomberg tarafından verilen bilgilere göre, işlemci tarafında yaşanan bu sıkıntı, Sony’nin PS5 üretimi ile ilgili önemli problemlere yol açacağa benziyor.

Sony’nin PS5 üretimi 4 milyon birim daha az olacak

Verilen bilgilere göre, Sony’nin PlayStation 5 için başlangıç olarak belirlediği üredim adedi 15 milyon dolaylarındaydı. Dev şirket bu rakama 31 Mart 2021 tarihine kadar ulaşmayı hedefliyordu. Yeni oyun konsolunu dünyanın pek çok yerinde aynı anda satışa sunmayı amaçlayan Sony, böylelikle oldukça güçlü bir çıkış yapmayı planlıyordu.

Fakat Zen 2 çekirdekleri ve Navi 20 grafik birimi barındıran AMD yongalarının üretiminde yaşanan sıkıntılar, tüm bu hedefleri alt üst etmiş gibi görünüyor. Bloomberg tarafından yayınlanan rapor, Sony’nin 15 milyon olarak belirlediği üretim hedefini 4 milyon birim kadar azaltarak 11 milyon birime çektiğini gösteriyor.

Buna göre Sony tarafından ilk etapta üretilen PlayStation 5 miktarı, 31 Mart 2021 tarihine kadar 11 milyon adet olacak. Dev şirket 31 Aralık 2020 tarihine kadar ise toplamda 10 milyon PlayStation 5’i piyasaya sumuş olacak.

Microsoft tarafından bu yıl içerisinde piyasaya sürülecek olan Xbox Series X ve Xbox Series S gibi büyük rakiplerle karşılaşmak olan Sony PlayStation 5’in nasıl bir satış performansı yakalayacağı merak ediliyor. Sony’nin PS5 üretimi ile ilgili yaşadığı sıkıntıların, satış adedine etki edip etmeyeceği, önümüzdeki günlerde belli olacak.