in

Spotify Grup Oturumu nasıl kullanılır?

Spotify Grup Oturumu (Group Session) nedir, nasıl kullanılır, ne işe yarar?

Spotify, müzik paylaşmanın heyecan verici yeni bir yolu olan Grup Oturumu (Group Session) özelliğini tanıttı, biz de bu özellik nedir, nasıl kullanılır, ne işe yarar ve kimler kullanabilir, aşağıda açıkladık.

Milyonlarca şarkıya neredeyse her cihazdan erişim sağlayan çevrimiçi müzik yayın hizmeti Spotify ile her nerdede olursanız olun, bir düğmeye dokunarak albümler, şarkılar ve podcast’lere ulaşabilirsiniz Müzikseverlerin birlikte müzik dinleyebilmek için ihtiyaç duyduğu önemli bir özellik tanıtan Spotify, artık Grup Oturumu adı verilen ortak özellikle, aileniz, arkadaşlarınız ve sevdiklerinizle beraber müzik dinlemenizi kolaylaştıracak.

Spotify Grup Oturumu nedir?

Bu hafta tanıtılan Spotify Group Session özelliği henüz beta sürümde. Premium, yani ücretli Spotify kullanıcılarına açılan özellik, iki veya daha fazla kişi tarafından kullanılabiliyor. Bu kişiler, yeni özellik sayesinde çalınan müzik üzerinde kontrolü paylaşıyorlar.

Spotify Grup Oturumu, aynı Spotify Aile için Premium hesabını paylaşan kullanıcılar da dahil olmak üzere, tüm Spotify Premium hesap sahipleri tarafından kullanılabiliyor.

Premium kullanıcılar gerçek zamanlı olarak nelerin oynandığını kontrol edebilmelerinin yanı sıra, bir grubun ortak oynatma listesine katkıda bulunabiliyor.

Bu özellik 100 kullanıcıya kadar destekleyebiliyor, ancak şu anda aynı fiziksel alanda bulunmaları gerekiyor. Dolayısıyla bu özellik, bir parti modu olarak da kabul edilebilir.

Özelliğin beta sürümde olması, halen test edilip geliştirildiği anlamına geliyor. Spotify, kullanıcı geri bildirimlerine bakarak, özellikte zaman içerisinde çeşitli değişiklikler yapabilir.

Örneğin Spotify Grup Oturumu’nda yapılabilecek değişikliklerden birisinin, şu ankinden farklı olarak, aynı fiziksel alanın dışında kullanılabilmesi olabilir.

Spotify Grup Oturumu (Group Session) nedir, nasıl kullanılır, ne işe yarar?

Spotify Grup Oturumu nasıl kullanılır?

Spotify Grup Oturumu’nu kullanmak için, “grup oturumu sahibi”, oynatma ekranının sol alt köşesindeki Bağlan menüsüne dokunur.

Ortaya çıkan taranabilir kod, Spotify “konuklarıyla” paylaşılır.

Bu konuklar, toplantı sahibinin gönderdiği kodu tarayarak oturuma katılır.

Artık Spotify’ın yerleşik denetimlerini kullanarak kullanıcılar kuyruktaki parçaları duraklatabilir, çalabilir, atlayabilir ve seçebilir. Ayrıca daha sonra çalınmak üzere kendi seçtikleri şarkıları kuyruğa ekleyebilirler.

Herhangi bir misafir tarafından yapılan değişiklikler hemen tüm katılımcıların cihazlarında görüntülenir.