in

Steam RAM kullanımı azaltma [Nasıl Yapılır]

Steam ram kullanımı azaltma nasıl yapılır

Steam RAM kullanımı azaltma, oyun deneyiminizi daha iyi bir noktaya taşıyabilecek bir işlem. 400MB RAM kullanmadan, daha hafif ve keyifli bir Steam deneyimi için, RAM kullanımını nasıl 60MB’a düşürüp, minimal bir Steam edinebileceğiniz yol haritasını anlatacağız.

Steam RAM kullanımını azaltma: WebHelper yöntemi

Steam, birçok modern uygulamaya gibi yerleşik bir web tarayıcısına sahip. Yerleşik web tarayıcısı, “Steam Client WebHelper” (steamwebhelper.exe) olarak adlandırılır.

Steam’i başlattığınızda normalde arka planda birden fazla WebHelper işlemi başlatır. Bunlar Steam mağazasını, topluluğu ve oyun kitaplığını görüntülemek için kullanılır.

Peki Steam’in WebHelper işlemlerinden kurtulabilseydiniz? Gizli bir komut satırı seçeneği ile bunu yapabilirsiniz.

WebHelper olmadan Steam’i başlatma

Öncelikle, Steam’iniz açıksa Steam>Çıkış adımlarını izleyip kapatmanız gerekir.

Steam’i bu şekilde başlatmak için, steam.exe dosyasının bilgisayarınızdaki konumunu bilmeniz gerekir. 64bit Windows PC’de, normalde varsayılan olarak C:\Program Files (x86)\Steam\steam.exe konumuna yüklenir. Steam’i farklı bir konuma kurduysanız, bunun yerine aşağıdaki komutta bu konumu kullanın.

Steam’i web tarayıcısı bileşenleri olmadan başlatmak için, programı no-browser komut satırı seçeneğiyle başlatmanız gerekir. Ayrıca Steam’de Görünüm>Küçük Mod’u tıklayarak erişebileceğiniz modda uygulamayı başlatmak daha yararlıdır.

Steam’i bu seçeneklerle başlatmak için, Çalıştır iletişim kutusunu açmalısınız, bunun için Windows+R tuşlarına basın. Aşağıdaki metni Çalıştır iletişim kutusuna kopyalayıp yapıştırın (varsayılan konumda Steam’in kurulu olduğunu varsayarak) ve “Enter” tuşuna basın ya da “Tamam”ı tıklayın:

C:\Program Files (x86)\Steam\steam.exe” -no-browser +open steam://open/minigameslist

Steam, herhangi bir web tarayıcı bileşeni olmadan küçük modda başlayacaktır. Görev yöneticinize bakarsanız, muhtemelen 60MB ya da daha az RAM kullandığını görürsünüz.

Normal Steam arayüzünü görüntülemek için Görünüm>Büyük Mod’a tıklayın, ancak sadece Steam tarayıcısının devre dışı olduğunu bildiren bir mesaj göreceksiniz.

Tarayıcı etkinleştirildiğinde bile Steam’i minimal bir görünümde kullanmak için Görünüm>Küçük Mod seçeneklerini takip edebilirsiniz, ancak Steam’in WebHelper işlemleri arka planda çalışmaya devam eder ve RAM’den tasarruf edemezsiniz. Bu nedenle Steam RAM kullanımı azaltma için bu yöntem başlı başına bir fayda sunmuyor.

Tarayıcı olmadan Steam’de neler çalışır, neler çalışmaz?

Steam’in küçük modu, 2020 Ekim ayı itibariyle çoğunlukla tarayıcı devre dışı bırakıldığında iyi bir performans sunuyor. Oyun kitaplığınızı görüntüleyebilir, oyunları yükleyebilir ve başlatabilirsiniz. Steam’in tüm normal ayarlarına erişebilirsiniz. Steam’i çevrimdışı modda bile kullanabilirsiniz.

Ancak bu konuda büyük bir eksiklik var, bu da tarayıcı devre dışıyken bir oyunu gerçekten kaldıramazsınız, oyun yüklemede ise bir sorun yok.

Tarayıcı devre dışıyken başarılarınızı görüntüleyemez, diğer topluluk özelliklerine erişemez ya da mağazaya göz atıp oyun satın alamazsınız. Bununla birlikte, Steam’in web sitesinde normal bir web tarayıcısında oturum açarak Steam mağazasına ve topluluk sayfalarına erişebilirsiniz.

Steam tarayıcısına geri dönme

Tarayıcıya geri dönmek için Steam>Çıkış’ı takip edin ve uygulamayı kapatın. Ardından Steaim’i normal bir masaüstü kısayolu ile başlatın. Steam, tarayıcı olmadan başlatmadığınız sürece tarayıcı ile başlayacaktır.

Tarayıcı olmadan Steam’i başlatan kısayol oluşturma

Bu modu tercih ederseniz, Steam’i tarayıcı olmadan başlatan bir kısayol oluşturabilirsiniz.

  • Örneğin, görev çubuğunuza Steam sabitlediyseniz, Steam simgesine sağ tıklayın
  • “Steam Client Bootstrapper”a sağ tıklayın ve ardından “Özellikler”i seçin.
  • Hedef kutusuna bir boşluk bırakıp ardından aşağıdaki metni girin:

-no-browser +open steam://open/minigameslist

  • Sisteminizdeki varsayılan klasöründe Steam’in kurulu olduğunu varsayarsak, Çalıştır kutusunda kullandığınız komut gibi görünmelidir:

C:\Program Files (x86)\Steam\steam.exe” -no-browser +open steam://open/minigameslist

Steam’i görev çubuğunuzda başlattığınızda, daha iyi bir deneyim elde edeceksiniz. Steam RAM kullanımı azaltma işlemi bu yöntemle etkinleşir. Bir oyunu kaldırmanız ya da diğer Steam tarayıcı özelliklerini kullanmanız gerekirse, Steam’dan çıkabilirsiniz (Steam>Çıkış) ve ardından Steam’i başka bir kısayolla başlatabilirsiniz -başlat menünüzdeki Steam kısayolu gibi-.

Değişikliği geri almak için, Steam kısayol özellikleri penceresini açmanız ve hedef kutusuna eklediğiniz metni kaldırmanız yeterlidir. Kod aşağıdaki gibi görünmeli:

“C:\Program Files (x86)\Steam\steam.exe”

Elbette, birkaç yüz megabayt RAM, modern bilgisayarlarda büyük bir sorun değil. Ancak Steam RAM kullanımı azaltma için bir yol arıyorsanız, bu yöntemler güvenilir ve etkili yöntemlerdir.