Güvenlik

Sundar Pichai: Yapay zeka için yasa olmalı

Yazı:  | 

Google Genel Müdürü Sundar Pichai, yapay zeka süreçlerinin daha sıkı yasa ve  düzenlemeler ile geliştirilmesi gerektiğini belirtti. “Yapay zeka ile ilgili kötü gidebilecek durumlara karşı daha açık gözlü olmalıyız” şeklinde konuştu.

Pichai, aynı zamanda yapay zekanın getireceği pozitif gelişmelerden de bahsetti. Bu duruma örnek olarak yapay zekanın göğüs kanserini teşhis etmede doktorlardan daha başarılı olmasını gösterdi. Fakat aynı zamanda teknoloji tarihinin pek çok kötü giden gelişmelerle dolu olduğunu da hatırlattı. İnternet sayesinde herkesle iletişim kurmanın ve her yerden bilgiye ulaşmanın mümkün olduğunu belirtirken, yanlış bilginin yayılmasının ne kadar kolaylaştığını da belirtti.

Tüm bu sorunları ortadan kaldırmak için yapay zeka kullanımına dair yasa tasarısı önerisinde bulunan Pichai, bu yasaların tüm dünya tarafından da uygulanması gerektiğini belirtti.

Avrupa’nın Veri Koruma Kanunu’na örnek vererek, yapay zeka kullanımı için de bu tarz bir girişimde bulunulması gerektiğini söyledi.

Teknolojinin internet iletişimine, makine öğrenimine dahil olması ve algoritmaların hayatımızda önemli bir rol alması artık günümüzün birer gerçeği durumunda. Bu yüzden Pichai’nin ortaya attığı öneri insanları endişelendirmeye başladı bile.

Pichai ayrıca Google’ın bu yasaları oluştururken yardımcı ve etkin bir partner olmak istediğini de açıkladı. Bu “sorunu” çözmek için tüm Google uzmanlarının ve deneyimlerinin bu sürecin bir parçası olmak istediğini belirtti. Bir diğer yandan Amazon gibi büyük teknoloji şirketleri de kendi yüz tanıma sistemlerini geliştirmek için kendi düzenlemelerini oluşturma aşamasındalar.