in

Tesla, bir Model S otomobildeki otomatik pilot özelliğini uzaktan kapattı

Tesla, sattığı bir Model S’teki otomatik pilot özelliğini uzaktan devre dışı bıraktı

Tesla, bir müşteriye satılmış Model S marka araçtaki otomatik pilot özelliğini, aracın eski sahibinin bu özellik için ödeme yapmadığı gerekçesiyle uzaktan devre dışı bıraktı. Bir bayi tarafından düzenlenen açık artırmada aracı satın alan kişinin, ödeme yapmadığı özellikleri kullanmaya uygun olmadığı bildirildi.

Yazılım tabanlı özellikler kaldırılabilir mi?

Jalopnik kaynaklı habere göre özellikler, aracın sahibi aracı satın aldığında etkinleştirildi. Tesla araçlarında, hız sabitleyici gibi donanım tabanlı özelliklerin değişme ve kaldırılma riski söz konusu değil. Ancak yazılım tabanlı özellikler, Model S ve diğer araçlarda uzaktan yazılım güncellemesi ile değiştirilebiliyor. Araçların, yazılım tabanlı önemli özelliklerinin değişebileceğine ilişkin yorumlara ise, Tesla cephesinden bir yanıt gelmedi.

Sahibi, otomobili Aralık ayında satın aldı

Alec isimli kişi, Aralık ayında bir müzayedede Model S marka Tesla aracı satın aldı. Satın aldığı bayii ise, açık artırmada satın aldığı araçta ‘gelişmiş otomatik pilot’ ve ‘otonom sürüş’ özelliklerinin, belgeler içinde yer aldığını ifade etti. Satış esnasında da, araçta otomatik pilot ve otonom sürüş özelliklerinin de yer aldığını belirtti. Aracın satın alınmasının ardından bir yazılım güncellemesi yapan Tesla, 20 Aralık’ta araçtaki bu özellikleri devre dışı bıraktı. Bu durumda Alec, aracı satın aldığında kendisine söylenen önemli özellikleri kaybetmiş oldu.

Müşteri hizmetlerinden kötü haber

Aldığı araçta otomatik pilot özelliğinin kaldırıldığını öğrenen Alec, Tesla ile iletişime geçmesine karşın, kötü bir haber aldı. Tesla, alınan Model S aracın, otomatik pilot için yanlış yapılandırılmış araçlardan biri olduğunu ve araçla ilgili satın alma geçmişinde, tam otomatik sürüş için bir ödeme yapılmadığını belirti. Yaşanan karışıklıktan ötürü özür dileyen şirket, bu ek özelliklere sahip olmak isteyen sürücüye yükseltme için satın alım teklifi sundu.

Tesla’da otonom sürü özelliğinin bedeli 8 bin dolar

Model S’de, otonom sürüş özelliğinin eklenebilmesi için, şirkete 8 bin dolarlık ödeme yapılması gerekiyor. Otomobili tüm özellikleri ile eksiksiz olarak satın alan Alec, bu özellikleri etkinleştirebilmek için şirkete ödeme yapmak zorunda. Tesla’nın, daha önce sektörde eşi benzeri görülmemiş bir uzaktan yazılım kontrolü ile bu gibi durumlarda endişe yaratıyor. Bir yazılımın, spesifik durumlar haricinde sahibinin onayı olmadığı müddetçe geri alınamayacağını belirten uzmanlar, Tesla’nın bu gibi durumlar için araç sahiplerine yasal bir sözleşme imzalatmış olduğunu da belirtiyor.

Şirket, 2016’da yaptığı duyuruda o tarihten itibaren üretilen tüm araçların, donanımsal olarak otopilot özelliğine sahip olacağını ve bu özelliğin, normal bir sürücüden daha güvenilir bir deneyim yaratacağını duyurmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tesla’nın tüm yeni otomobilleri sürücüsüz olacak