in

Twitch, yayıncılarına 1 milyondan fazla lisanslı müziği ücretsiz sunacak

Twitch Soundtrack by Twitch ile lisanslı müzikler sunacak

Twitch bugün kullanıma sunduğu Soundtrack by Twitch servisi ile, yayıncılarını müziklerdeki telif sorunudan kurtaracak. Çeşitli türlerde 1 milyondan fazla müziği içerecek olan servis, Twitch yayıncılarına tamamen ücretsiz bir şekilde sunulacak.

Twitch, geçtiğimiz yıl çalışmalarına başladığı Soundtrack by Twitch’i nihayet kullanıma sundu. Yeni servis, yalnızca hakları satın alınmış müzikleri bulmayı kolaylaştırmakla kalmıyor. Aynı zamanda içerik oluşturucuların, müzik telifileri ile ilgili yaşadıkları sıkıntıları da gidermeyi amaçlıyor. Twitch, yeni lisanslı müzik kütüphanesi için, çok sayıda plan şirketi ve dağıtım ortakları ile çalışıyor. Fakat anlaşma yapılan şirketler arasında hala ana şirketler bulunmuyor.

Soundtrack by Twitch’te yer alan müzik ortakları arasında, Soundcloud, Monstercat, Distrokid, cdbaby, Empire, Westwood Recordings, United Masters, Alpha Pup, Popgang, Text Me Records, Dim Mak, Create Music gibi şirketler yer alıyor. Aynı şekilde, Above & Beyond, mxmtoon, Porter Robinson, RAC ve SwuM gibi müzisyenler de Soundtrack by Twitch kütüphanesine katkıda bulunan önemli müzisyenler arasında bulunuyor.

1 milyondan fazla müzik ücretsiz sunulacak

Twitch, yeni müzik kütüphanesi ile 1 milyondan fazla lisanlı müziği, Twitch yayıncılarına ücretsiz bir şekilde sunuyor. Twitch için içerik üreten kullanıcılar, herhangi bir telif problemi yaşama sorunu ile karşılaşma ihtimali olmadan, bu müzikleri diledikleri şekilde canlı yayın akışlarında kullanabiliyorlar.

Soundtrack by Twitch, Twitch’in yayıncılara sunduğu ilk lisanslı müzik platformu olma özelliği taşımıyor. Dev şirketin, geçtiğimiz dönemlerde de Twitch Müzik Kütüphanesi isimli bir özelliği kullanıcılarına sunduğu fakat daha sonra bilinmeyen nedenlerden ötürü bu özelliği kullanımdan kaldırdığı biliniyor.

Twitch Soundtrack by Twitch ile lisanslı müzikler sunacak

Twitch, yeni müzik kütüphanesi Soundtrack by Twitch ile kullanıcılarına bazı gelişmiş özellikler de sunuyor. Bu özellikler arasında Spotiy gibi müzik servislerinde bulunan, çeşitli türlere göre tasnif edilmiş çok sayıda çalma listesi de bulunuyor. Soundtrack by Twitch, yayıncıların müzikleri oldukça kolay bir şekilde bulup kullanmasına izin veriyor.

Twitch, söz konusu servis ile ilgili yaptığı açıklamada, şirketler ile yaptığı anlaşmalar hakkında herhangi bir bilgiye yer vermiyor. Bu servisin, koronavirüs salgını ile birlikte, oyun yayınlarının arttığı ve kullanıcı saysının yükselmeye başladığı bir dönemde gelmesi, oldukça büyük bir anlam ifade ediyor. Bugün kullanıma sunulan Soundtrack by Twitch’in, önümüzdeki günlerde Twitch’in ayrılmaz bir parçası haline geleceği düşünülüyor.