in

Twitter iki faktörlü kimlik doğrulama nasıl kurulur?

Twitter iki faktörlü kimlik doğrulama nasıl yapılır
Twitter iki faktörlü kimlik doğrulama nasıl yapılır

Twitter iki faktörlü kimlik doğrulama, hackerların hesabınıza girmesini oldukça zorlaştıran, harika bir güvenlik aracı. İki faktörlü kimlik doğrulama, yani 2FA birçok uygulamada olduğu gibi Twitter’da da kullanılabiliyor. Twitter iki faktörlü kimlik doğrulamayı nasıl açabileceğinizi anlattık.

Doğrulamayı etkinleştirmek için Twitter web sitesinin yanı sıra Android, iPhone ya da iPad için Twitter uygulamasında oturum açmanız gerekiyor. Oturum açma işleminin ardından süreç, tüm cihazlarda birbirine benzer ilerliyor.

Adım adım Twitter iki faktörlü kimlik doğrulama nasıl kurulur?

Twitter için 2FA işlemi, standart olarak SMS mesajlaşması ile sağlanır. Bir kimlik doğrulayıcı uygulaması kullanmak istiyorsanız, bu işlemden geçmeniz ve ardından SMS kullanarak kimlik doğrulayıcı uygulamaya bilgileri girmeniz gerekiyor.

SMS mesajlarını kullanarak 2FA ayarlama

 • Twitter web sitesinde, ana menüden “Daha fazla”yı tıklayın.
 • Görünen menüde (ya da açılır pencerede) “Ayarlar ve gizlilik” öğesini tıklayın.
 • Twitter uygulamasında, menüyü açmak için sağa kaydırın ya da sol üst köşedeki avatara dokunun ve ardından “Ayarlar ve gizlilik”i seçin.
 • Bu noktadan itibaren seçenekler tamamen aynıdır. Twitter web sitesinde 2FA’yı nasıl kuracağınızı açıklacağız. Uygulamalardaki süreç ise aynıdır.
 • Ayarlar bölümünde “Hesap”ı tıklayın.
 • “Oturum açma ve güvenlik” bölümünde “Güvenlik”i seçin.
 • Ardından “Güvenlik” bölümünde, “Giriş doğrulaması”nı tıklayın.
 • “Giriş doğrulaması”nın sağındaki onay kutusunu seçin.
 • Bu, 2FA kurma sürecinden geçmek için yeni bir panel açar. “Başlat”ı tıklayın.
 • Twitter şifrenizi girin ve “Doğrula”yı tıklayın.

Ardından, telefon numaranızı onaylamanız gerekeceği için “Kodu gönder”i tıklayın. Hesabınızla ilişkilendirilmiş bir telefon numaranız yoksa bunu eklemeniz gerekecek.

Twitter, size 6 haneli bir kod içeren SMS gönderecek. Kodu girdikten sonra “Gönder”i tıklayın.

Twitter iki faktörlü kimlik doğrulama artık etkinleştirilecektir. Telefonunuzu kaybetmeniz durumunda acil durum kodunuzu almak için “Yedek kodu al”ı seçin.

Görüntülenen kodu kopyalayın ve güvenli bir yerde saklayın. Bu kod ile, cihazınız kaybolduğunda, çalındığında ya da bozulduğunda yeniden erişim sağlayabilirsiniz.

2FA için SMS mesajlaşmasını kullanmaktan memnnunsanız her şey yolunda. Ancak kimlik doğrulayıcı uygulama doğrulaması üzerinden bu işlemi yapmak için, aşağıdaki yolları izleyin.

2FA için bir kimlik doğrulayıcı uygulaması kullanın

Bu adımlara başlamadan önce akıllı telefonunuzda bir kimlik doğrulama uygulaması indirdiğinizden ve oturum açtığınızdan emin olmalısınız. Authy uygulamasını önerebiliriz. Ancak dilerseniz Google Play Store ve Apple App Store’da da birçok farklı kimlik doğrulama uygulaması görebilirsiniz.

 • Kimlik doğrulayıcı uygulaması kullanmak için Twitter’da oturum açın.
 • Ardından, doğrulama ayarlarına ulaşmak için sayfanın üst kısmında, Hesap>Güvenlik>Giriş doğrulaması talimatlarını takip edin.
 • SMS kurulumunda olduğu gibi Twitter web sitesi ya da mobil uygulamasını kullanıyor olsanız bile süreç aynıdır.
 • “Doğrulama yöntemleri” bölümünde “Mobil güvenlik uygulaması” seçeneğini tıklayın.
 • Bu, Twitter iki faktörlü kimlik doğrulama işlemini değişim sürecinden geçirmek için yeni bir panel açacaktır. “Başlat”ı tıklayın.

Twitter şifrenizi girin ve “Doğrula”yı seçin.

Web sitesi üzerinden 2FA kurulumu

Bu seçenekte, bir QR kodu görünecek. Kimlik doğrulayıcı uygulamanızda yeni bir hesap oluşturun. QR kodunu telefonunuzla tarayın ve “İleri”yi tıklayın.

Uygulama üzerinden 2FA kurulumu

“Şimdi kur”u tıklayın.

Uygulama otomatik olarak kimlik doğrulayıcı uygulamanıza geçecek ve yeni bir hesap oluşturacaktır. Birden fazla kimlik doğrulayıcı uygulamanız bulunuyorsa hangisini seçeceğinize karar vermelisiniz.

Bundan sonraki süreç, hem web site hem de mobil uygulama için aynıdır.

 • Kimlik doğrulayıcı uygulamanızdan kodu girin ve “Doğrula”yı tıklayın.
 • Bu işlem, kimlik doğrulayıcı uygulamasının doğru kurulduğunu onaylayacaktır.

Twitter çift faktörlü kimlik doğrulama işlemi, farklı modeller ile işte bu kadar kolay. Unutmayın ki birçok Twitter hesabı, bilgisayar korsanları tarafından zaman zaman hedef alınıyor. Siz de 2FA ile, önemli bir güvenlik önlemi oluşturabilirsiniz.