Teknoloji

Twitter yeni özellikler ile geliyor

Yazı:  | 

Twitter bu sene platforma yeni özellikler ekliyor. Bundan sonra kullanıcılar kendi tweetlerine yanıt veren kişileri isteklerine göre sınırlayabilecekler. Las Vegas’ta düzenlenen CES 2020 etkinliğine katılma fırsatını kaçırmak istemeyen Twitter, etkinlikte bu özellikle beraber birkaç yeni özellikten daha bahsetti.

Twitter ürün müdürü Suzanne Xie tarafından açıklanan yeni özellik, önümüzdeki günlerde Twitter kullanıcılarının tweet’lerine yapılan yorumları kısıtlayabilmelerine olanak sağlayacak. Bu özellik ile günümüzün iletişim sisteminin önemli bir ölçüde değişmesi bekleniyor. Daha iyi açıklamaka gerekirse, yeni özellik ile beraber Twitter, kullanıcıya “Sohbete Katılanlar” adında bir buton gösterecek. Bu butonu tıkladığında kullanıcı, Global, Grup, Panel ve Bildiri adlı dört seçenekten birini seçebilecek.

Global seçeneği ile Twitter’ın şuanki mevcut düzeni aynı kalacak. Kullanıcıların attığı tweet’ler herkes tarafından görülüp yanıtlanabilecek. Bunun yanı sıra, Grup seçeneği ile atılan tweetlere sadece kullanıcıyı takip edenler ya da kullanıcı ile daha önceden iletişime geçmiş olanlar yanıt verebilecek. Panel seçeneği ile kullanıcı attığı tweet’e kimlerin yanıt vereceğini seçebilirken Bildiri seçeneği ile atılan tweet’e tamamen yoruma kapatabilecek. Burada önemli olan nokta ise, bu ayarların atılan her tweet için ayrı ayrı yapılması gerektiği.

CES 2020’de açıklanan bir diğer önemli özellik ise Threading yani tweet zinciri oluşturma.Bu özellik ile bir tweet ile başlatılan mikro diyaloglar tek bir ekranda toplanacak.

Bu yeni görünüm ile uzun bir tweet zincirinde hangi kullanıcının kime cevap verdiği, rehber çizgilerin eklenmesiyle daha kolay takip edilebilecek. Buna ek olarak aynı zincir içindeki belirli kullanıcıların tweet’leri de tek bir tıkla öne çıkarılabilecek.