in

Twitter’ı hack’leyenler, öncesinde hesap erişim hizmeti satmış

Twitter’ı hack’leyenler öncesinde hesap erişim hizmet satmışlar
Twitter’ı hack’leyenler öncesinde hesap erişim hizmet satmışlar

Twitter’ı hack’leyenler, öncesinde Twitter hesaplarına erişim hizmeti satmışlar. Saldırganlar, OG kısaltmasına takıntılı bir hacker topluluğu tarafından oluşturulan bir forumda satışa sundukları hizmet karşılığı 2 bin dolar ila 3 bin dolar arasında bir ücret talep etmiş.

Geçtiğimiz hafta Çarşamba günü gerçekleştirilen ve çok sayıda ünlü ismini Twitter hesabının çalınmasına neden olan Twitter saldırısı gündemden düşmüyor. Konu ile ilgili geniş çaplı bir soruşturma başlatan Twitter, hesabına erişilen kullanıcı sayısının 130’u bulduğunu ifade ediyor.

Söz konusu hesaplar arasında, ABD’nin önde gelen politikacıları Barack Obama ve Joe Biden, ve büyük iş adamları Bill Gates ve Elon Musk gibi önemli isimler de bulunuyor. Söz konusu hesapları ele geçirerek Bitcoin dolandırıcılığı yapan bilgisayar korsanlarının kim olduğu henüz tam olarak bilinmiyor. Fakat konu ile ilgili önemli ipuçları bulunuyor.

Twitter’ı hack’leyenler, hesap erişim hizmeti satmış

Twitter’ı hack’leyenler, bir forum üzerinden hesap erişimi satmışlar

Konuyla ilgili yaşanan bazı gelişmeler, Çarşamba günün yaşanan büyük Twitter hack’inin OG kısaltmasına sahip bir hacker topluluğu tarafından yapılmış olabileceğini gösteriyor.

Açılımı ‘Orijinal Gangsterler’ olan OG, bir iki harften oluşan, kısa sosyal medya kullanıcı adlarını hedefleyen bir hacker topluluğunu ifade ediyor. Bu topluluk, bu gibi kısa isimlere sahip hesapları ele geçirerek, yüksek meblağlara satmaya çalışıyor.

Twitter’ı hack’leyenlerin de bu hack topluluğu olduğu veya bu topluluğa mensup kişilerden oluştuğu ifade ediliyor. Zira ortaya çıkan bir görsel, hack’den kısa bir süre önce Twitter hesaplarının satışa sunulduğunu gösteriyor.

Twitter’ı hack’leyenler, hesap erişim hizmeti satmış

OGusers isimli bir forumda açılan konuda, herhangi bir Twitter hesabındaki hesaın 250 dolar gibi bir meblağ karşılığında değiştirilebileceği, 2 bin ila 3 bin dolar arasındaki bir fiyata ise tam hesap erişimi sağlanabileceği belirtiliyor.

Yüksek takipçili hesaplar ele geçirilmeden önce, toplamda kaç kişinin hesabının satıldığı şu an için bilinmiyor. Uzmanlar, Çarşamba günkü olaydan önce çok sayıda kişinin e-posta adresinin değiştirilmiş olabileceğini veya hesapların tamamen ele geçirilmiş olabileceğini belirtiliyorlar.

Bir kaynak, Twitter hack saldırısının Kirk takma adını kullanan bir hacker tarafından gerçekleştirildiğini ifade ediyor. Buna göre bir Twitter yönetici hesabına erişim sağlayan bu hacker, Bitcoin dolandırıcılığı ile 100 bin doların üzerinde bir kazanç elde etmiş durumda.
Söz konusu saldırının bir Twitter yönetici paneli üzerinden gerçekleştirildiğine dair iddialar, hemen hemen netlemiş durumda. Zira ortaya çıkan bir görüntü bu iddiayı tamamen destekliyor.

Öte yandan bazı siber güvenlik uzmanları, bunun profesyonel ve planlı bir saldırı olmadığını belirtiyorlar. Fakat Twitter’ın 8 kişiye ait özel verilerin indirildiğine dair son verdiği bilgi, amacın yalnızca Bitcoin dolandırıcılığı olmayabileceğini gösteriyor.

FBI da dahil olmak üzere pek çok kuruluş, söz konusu Twitter hack olayını araştırıyor. Büyük bir titizlikle yürütülen soruşturmaların, önümüzdeki günlerde sonuç verebileceği ifade ediliyor.