in

Virgin Hyperloop, yüksek hızlı ulaşım teknolojisinin ilk insan testini gerçekleştirdi

Virgin Hyperloop, ilk insan testi çalışmalarını gerçekleştirdi
Virgin Hyperloop, ilk insan testi çalışmalarını gerçekleştirdi

Virgin Hyperloop yüksek hızlı ulaşım teknolojisi ile ilgili ilk insan testi dün gerçekleştirdi. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre ABD’de gerçekleştirilen testte saatte 172 kilometre hıza ulaşıldı. İnsan ve kargo taşımacılığında bir devrim yaratacağı ifade edilen teknolojinin, tamamlandığında uçaklardan bile iki kat daha hızlı olacağı belirtiliyor.

İngiliz milyarder Richard Branson tarafından kurulan ve Virgin şirketler grubu içerisinde yer alan ulaşım teknolojisi girişimi Virgin Hyperloop, geliştirdiği süper hızlı ulaşım sistemini dün itibari ile, ilk defa insan yolcularla test ettiğini açıkladı. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre başarı ile ilk insan testi, dün yani Pazar günü, Nevada Las Vegas’taki DevLoop isimli test pistinde gerçekleştirildi.

Virgin Hyperloop, ilk insan testi çalışmalarını gerçekleştirdi

Virgin Hyperloop yöneticileri arasında yer alan Baş Teknoloji Sorumlusu Josh Giegel ve Yolcu Deneyimi Direktörü Sara Luchian, yüksek hızlı ulaşım teknolojisinin, ilk insan testinde saatte 172 kilometre hıza ulaşıldığını açıkladı.

Virgin Hyperloop Başkanı ve DP World CEO’su ve Grup Başkanı Sultan Ahmed Bin Sulayem ise Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımda, “Gözlerimin önünde bir tarihe tanıklık ediyor olmanın mutluluğunu yaşadım” ifadelerini kullandı.

Tamamlandığında saatte 966 kilometre hıza ulaşacak

Virgin Hyperloop tarafından geliştirilen ve ilk insan testi çalışmaları gerçekleştirilen süper hızlı ulaşım teknolojisinin önümüzdeki yıllarda tamamlanması planlanıyor. Şirket, söz konusu teknolojinin, yolcu ve yükler ile birlikte saatte 966 kilometre hıza ulaşacağını belirtiyor. Bu, Hyperloop isimli teknolojinin, günümüzdeki uçaklardan bile iki kat daha hızlı olacağı anlamına geliyor.

Manyetik bir kaldırma teknolojisi kullanarak neredeyse tamamen sessiz bir yoluluk hizmeti sunmayı amaçlayan Hyperloop sistemi, New York ile Washington arasındaki 360 kilometrelik mesafeyi, yalnızca 30 dakika gibi kısa bir sürede katedebilecek. Yani iki şehir arasındaki mesafe, jet uçuşlarından iki kat, yüksek hızlı trenlerden ise dört kat daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilecek.

Virgin Hyperloop, yeni ulaşım teknolojisi ile ilgili güvenlik onayını 2025 yılına kadar almayı ve 2030 yılına kadar ise ticari faaliyetlerine başlamayı hedefliyor. Şirketin bugüne kadar Nevada’da 400’den fazla insansız test gerçekleştirdiği ve Batı Virginia eyaletinde 500 milyon dolarlık bir sertifika merkezi kurduğu ifade ediliyor.